Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ministr tlačí na prolomení limitů. Fischer ale váhá

Česko

PRAHA Diskuse na téma možného prolomení těžebních limitů po včerejšku zase utichly, alespoň na měsíc. Dokument nové energetické koncepce státu s výhledem do roku 2050, který naznačoval možnost těžby uhlí i za hranicí limitů, přestala vláda včera projednávat. Informoval o tom premiér Jan Fischer.

Současný ministr průmyslu Vladimír Tošovský je přitom přesvědčen, že by se povrchový důl v severozápadních Čechách měl rozšířit i za stanovené těžební limity. „Z dlouhodobého hlediska je třeba těžební limity prolomit. Není to ale otázka pro tuto vládu, nýbrž dlouhodobá strategická úvaha,“ uvedl médiím ministr Tošovský.

K dokumentu se má vláda vrátit za měsíc. Ministři včera nejednali ani o opatřeních snižujících rizika při případném opětovném přerušení dodávek plynu z Ruska. O tomto bodu má kabinet jednat znovu za týden. Důvodem odložení materiálu je podle Fischera jeho slib učiněný při nástupu do čela vlády, že jeho kabinet o takto závažných bodech jednat nebude.

Těžba by vymazala dvě obce Limity těžby uhlí na Mostecku chrání od 90. let minulého století před zbouráním dvě obce – Horní Jiřetín a Černice. Zastupitelé obou obcí přes opakované žádosti odmítají jednat s těžební firmou Czech Coal, která má o ložiska zájem a chce do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity investovat až 22 miliard korun. Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině odmítli rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety.

Těžaři se je snaží přemluvit a mají vyhlédnutých několik lokalit, kde by mohl vzniknout nový Horní Jiřetín. Jde o místa mezi Litvínovem a Lomem, v okolí Mostu a u Vysoké Pece nedaleko Jirkova. Jsou ochotní stavět hromadně nebo nechat po případném vyrovnání vše na konkrétních rodinách. Jako odstupné nabízejí obyvatelům až trojnásobek odhadní ceny jejich nemovitostí. Ekologické limity přitom schválila již vláda Petra Pitharta v roce 1991. Pokud by byly tyto limity porušeny, znamenalo by to možnost vytěžení dalších obrovských uhelných nalezišť. Konkrétně se jedná asi o 750 milionů tun uhlí. Nyní má povrchový důl ČSA k dispozici (k vytěžení) asi 40 milionů tun hnědého uhlí, což vydrží zhruba do roku 2020. V případě prolomení ekologických limitů by se v dané lokalitě mohlo těžit až do roku 2065.

Prolomení těžebních limitů by nahrálo společnosti Czech Coal, která vlastní Mosteckou uhelnou společnost. Tisková mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná nechtěla informace o možném prolomení limitů komentovat. „Počkáme až na oficiální informace z ministerstva,“ uvedla Novotná.

Kvůli případnému prolomení těžebních limitů se včera zasedání vlády pokusili narušit aktivisté ekologické organizace Greenpeace. Aktivisté rozvinuli transparent „Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji“.

Těžební limity

Ekologické limity na těžbu hnědého uhlí na Mostecku zavedla vláda Petra Pitharta v roce 1991. V současné době se diskutuje o rozšíření těžby v dolu ČSA nad rámec ekologických limitů. Prolomení těžebních limitů by znamenalo zbourání dvou obcí – Horního Jiřetína a Černic. Obyvatelé těchto obcí si před čtyřmi lety v referendu odhlasovali, že jsou proti likvidaci svých domovů. Společnost Czech Coal jim ale nabízí velkorysé odškodnění. Za snahami těžařů jsou obrovská naleziště uhlí, která by vydržela dalších více než 40 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!