Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Třetí dávka? Ministr Vojtěch požádal odborníky o stanovisko, jasno bude do konce srpna

Vláda schválila výjimky pro nošení roušek, řekl Vojtěch foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch požádal Klinickou skupinu, Českou vakcinologickou společnost a také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o stanovisko k podání třetí dávky vakcíny proti koronaviru. „Klinická skupina se tématem bude zabývat příští týden a to na základě doporučení České vakcinologické společnosti,“ řekl pro iDNES.cz.
  18:33

Ministr pro iDNES.cz také dodal, že o podání třetí dávky bude rozhodnuto do konce měsíce srpna. Rovněž doplnil, že tématem se bude zabývat i odborná skupina MeSES.

„Zatím jsme žádné stanovisko nevydali, čekáme na data, kterých stále není dostatek. Přeočkování by mělo být odborně podložené, nikoli politické rozhodnutí. Příští týden naše společnost žádné stanovisko vydávat nebude,“ řekl pro iDNES.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Redakce iDNES.cz o vyjádření ke třetí dávce požádala i premiéra Andreje Babiše, ten však zatím nereagoval.

Předběžné výsledky totiž ukazují, že až šedesát procent seniorů má po půl roce od očkování výrazně nižší nebo žádné protilátky. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla Společnost Podané ruce na více než 620 seniorech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou a navýšení testování zaměstnanců i klientů v sociálních službách.

Šéf resortu zdravotnictví na konci července v rozhovoru pro MF DNES řekl, že přeočkování třetí dávkou se bude týkat především lidí se sníženou imunitou, po transplantacích, což je podle něj malá skupina. „Co se týče plošného přeočkování, tam zatím žádné všeobecné stanovisko nemáme. Čekáme na Evropskou lékovou agenturu, na nějaké robustnější studie, a ty zatím publikovány nejsou,“ uvedl Vojtěch v rozhovoru.

Izrael očkuje již třetí dávku

Takovýchto seniorů, kteří se tak opět fakticky stanou neočkovanými, bude v příštích měsících přibývat po statisících. První proočkovaní lidé jsou z konce ledna, do poloviny února dostalo 163 tisíc lidí obě potřebné vakcíny. Odhadem už v polovině srpna tak statisticky bude přes sto tisíc lidí ve věku nad 80 let a tedy v rizikové skupině zase z hlediska protilátek bezprizorných.

Například Izrael bude první zemí, která začala očkovat třetí dávkou vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Od neděle ji nabízí široké veřejnosti. Přeočkovat se budou moci lidé starší 60 let. Minulý čtvrtek to oznámil izraelský premiér Naftali Bennett. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat