Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Válek prověřuje informace o řediteli IKEM, Fiala chce, aby situaci řešil

Michal Stiborek, dnes již bývalý ředitel IKEM, jemuž zlomila vaz kauza kolem úvěrového byznysu. Vložil do něj desítky milionů. foto: Anna Boháčová, MAFRA

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si nechává prověřit veškeré informace, které se objevily o údajném úvěrovém byznysu šéfa IKEM Michala Stiborka. IKEM označil Válek za jednu z nejlépe fungujících nemocnic, ne-li úplně nejlépe fungující a řízená, ale zároveň ministr neodpověděl jednoznačně na opakovaně položenou otázku, zda má Stiborek jeho důvěru.
  11:22aktualizováno  17:01

Válek informace, s nimiž přišel Seznam, komentoval při příchodu na první jednání kabinetu Petra Fialy po dvoutýdenních vládních prázdninách.

Ne všechny informace, které byly zveřejněny, byly podle Válka přesné, ale jasně se za ředitele IKEM ministr zdravotnictví nepostavil.

Vedle šéfování renomované nemocnice řídil podle Seznamu Michal Stiborek byznys s úvěry s horentními úroky. Desítky milionů mu na to podle něj půjčil vymahač odsouzený za násilí. Stiborek přitom půjčoval přes dalšího muže, který je dnes ve vězení.

„Pan ředitel má jedny z nejpřísnějších prověrek Národního bezpečnostního úřadu a takových ředitelů je opravdu málo,“ řekl Válek. „Je to ředitel, za kterým stojí odborová organizace, stojí za ním zaměstnanci. Dvakrát zvítězil naprosto suverénně v konkurzech,“ prohlásil ministr.

Kdybychom se bavili o etice, tak mě to mrzí, říká ministr Válek

„Kdybychom se bavili o morální stránce, o etice, tak mě to nesmírně mrzí,“ řekl Válek.

Na dotaz, zda bude o řediteli IKEM mluvit s předsedou vlády Petrem Fialou, opáčil, že s ním bude mluvit o všech tématech, o kterých s ním bude chtít hovořit premiér.

Stiborek nastoupil do čela IKEM v roce 2018, o rok později tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po ředitelích ministerstvem řízených nemocnic žádal bezpečnostní prověrku, většina z nich o ni požádala.

„Prověrky jsou extrémně složité a ne každý ředitel je získal, musel jsem je proto odvolat. Mimo jiné ty prověrky hodnotí původ majetku a způsob, jakým k tomu majetku přišel. Hodnotí to, zda člověk, který toho ředitele dělá, je z hlediska bezpečnosti státu v pořádku,“ uvedl Válek.

Podle tvrzení Seznamu není zřejmé, kde vzal Stiborek 57 milionů korun na začátek svého byznysu s úvěry. Místo ředitele IKEM obhájil v květnu „Toto v té době nedělal, tuto činnost,“ řekl Válek při příchodu na jednání vlády. Podle ministra byly toky peněz v daňovém přiznání Stiborka jasné.

„Já se rozhodně nechystám dělat rychlé kroky a kroky, které jsou pod jakýmkoli emotivním hnutím,“ zdůraznil ministr Válek. „V době, kdy jsem já nastupoval na ministerstvo, už pan ředitel Stiborek s tímto byznysem dávno neměl nic společného,“ řekl Vlastimil Válek.

Fiala věří, že bude Válek situaci v IKEM řešit

Premiér Petr Fiala po jednání vlády také okomentoval situaci v IKEM a kolem ředitele Stiborka. ůExistují v IKEM určité vnitřní spory a já to nevidím rád,“ uvedl premiér.

Řekl, že když byl v IKEM, byl svědkem i určitého neklidu. „Objevují se nové skutečnosti. Věřím tomu, že pečlivě sleduje vývoj situace a bude tu situaci odpovídajícím způsobem řešit,“ řekl předseda vlády.

Kličové podle něj je ale to, že ti, kteří zachraňují v IKEM životy, měli co nejlepší podmínky pro svou práci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!