Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od února začne registrace pro očkování ‚klasickou‘ vakcínou od Novavaxu. Válek naznačil, kdy přijde rozvolnění

Česko

  14:08aktualizováno  15:53
Od 1. února se otevřou registrace pro očkování novou vakcínou od Novavaxu, oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Je určena pouze dospělým, interval mezi dávkami má být 21 dnů. Současná protiepidemická opatření se podle Válka zmírní od 1. března nebo od 1. dubna. Záležet podle něj bude na vývoji epidemie.

Objednáno má Česko podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka  několik set tisíc dávek. Je možné toto množství zvýšit, uvedl ve čtvrtek. „Vakcína je vhodná pro všechny, kdo se dosud nechtěli nechat očkovat. A mají obavy z mRNA vakcín. Pacienti mají možnost si vybírat,“ dodal. Vakcína je dvoudávková. 

Zájemce o tuto vakcínu se v daném kraji a okrese, ve kterém si přeje být očkován, standardně zaregistruje přes centrální registrační systém https://crs.uzis.cz/. Dle zájmu budou následně vakcíny rozdělovány mezi kraje a určena očkovací místa.

Válek věří, že první zájemci budou očkováni v prvních březnových týdnech. „Domnívám se, že vakcína je vhodná pro všechny, kteří se zatím nechtěli nechat očkovat, mají obavy z mRNA vakcín, které jsou cílenější. Pro ty, kteří si chtěli vybrat klasickou vakcínu, může sloužit Novavax,“ míní ministr.

Jestli půjde Nuvaxovid použít jako booster, tedy třetí dávku, třeba po dvou dávkách vakcíny Pfizer, není podle ministra v současné době jasné. Dodal, že se touto záležitostí v současné době zabývá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jako lékař se Válek ale domnívá, že by to mělo být možné.

Vakcína Nuvaxovid společnosti Novavax na rozdíl od těch moderních vzniká „klasickou“ metodou a na její výrobě se podílí i Češi. Vakcína obsahuje jako léčivou látku bílkovinu (protein) známou jako spike (S) protein, který je přítomen na povrchu koronaviru Sars-CoV-2. Pokud později očkovaná osoba přijde do styku s virem, imunitní systém tento virus rozpozná a bude připraven se proti němu bránit. 

„Jaro chci přivítat v normálu“

Ministr na tiskové konferenci okomentoval také současný vývoj epidemie. Podle něj se současná protiepidemická opatření zmírní od 1. března nebo od 1. dubna. Tento týden může být podle něj až 80 000 pozitivně testovaných za den, příští týden by se vlna měla zlomit. Ve středu bylo dosaženo vůbec nejvyššího počtu pozitivních testů od začátku epidemie, poprvé mělo pozitivní test 54 685 osob a dalších 4945 opakovaně. 

„Tento týden počítám do konce týdne s čísly kolem 80 000. Čím budou nižší, tím lépe situaci zvládáme,“ uvedl Válek. Do 95 000 případů budou podle něj ještě stačit současná opatření. Vlna varianty omikron bude podle něj koncem tohoto týdne a v příštím týdnu vrcholit. Na dotaz Válek doplnil, že současná kapacita PCR testování je zhruba 200 000 testů denně. Zachytit může až 120 000 pozitivních testů denně.

Ministr očekává, že v půlce února bude mít k dispozici přesné vyhodnocení epidemiologické situace, na jehož základě bude moct navrhnout vládě, jak postupovat dál ohledně proticovidových opatření. „Zdá se, že se opatřením daří ještě lépe, než jsem doufal. Uvolnění znamená uvolnění těch restrikcí, které v současné době platí. 

„Dneska jsou v ČR téměř nejmenší restrikce z celé Evropy. To, že jinde uvolňují, znamená, že se začínají blížit našim omezením. Neměli jsme žádný nouzový stav, proto nemůžeme uvolňovat nouzový stav, neměli jsme žádný lockdown, proto nemůžeme ukončovat lockdown, jak to některé země udělaly. Máme de facto jediné opatření, a to je omezení počtu osob, ale na vysoké počty a to jsme nebyli nuceni zpřísnit ani v době vlny omikron,“ upozornil. 

Ministr také uvedl, že zatím nemá Česko uzavřenou smlouvu s firmou Pfizer na dodávku léku paxlovid. Podmínky smlouvy podle něj není možné zveřejnit. Zatím není jasné, kdy bude dodaný. „Proto o tom jedná celá Evropská unie společně. Já jsem uvolnil z rozpočtu Všeobecné zdravotní pojišťovny, po dohodě s jejím vedením, miliardu korun. Teď záleží na tom, kdy firma podepíše smlouvu s EU,“ dodal. Nemocnice ale podle něj mají jiné léky, kterými mohou pacienty s covidem-19 léčit. Léčebné protokoly mají nastavené také praktičtí lékaři.

Přípravek od Novavaxu je v pořadí pátou vakcínou proti covidu povolenou EMA. Na schválení čeká kromě ruského Sputniku nebo čínského Sinovacu ještě třeba francouzská Sanofi, jež funguje na stejném principu jako novinka od Novavaxu a kterou má Česko také již předobjednanou.

V Česku se s očkováním proti covidu-19 začalo 27. prosince 2020. Podle původních očekávání měla být vakcína od Novavaxu jedna z prvních, která dostane registraci pro podávání v EU. Nakonec byla první schválenou vakcína od firmy Pfizer/BioNTech, která tvoří podle dat o očkování téměř 83 procent v tuzemsku aplikovaných dávek a je také jednou ze dvou, kterými se lidé přeočkovávají. Dosud se v Česku nechaly očkovat méně než dvě třetiny obyvatel, což je v západní a střední Evropě spíš menší proočkovanost.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat