Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministr zemědělství Toman se už v únoru hlásil do ČSSD. Stranickou průkazku ale zatím nedostal

Česko

  5:00
PRAHA - Ministr zemědělství Miroslav Toman v únoru oznámil vstup do ČSSD. Členem strany však stále není, jeho vstupu do sociální demokracie bránila místní organizace v Řepích na Praze 17. Podle zjištění serveru Lidovky.cz však před několika dny potřebné požehnání získal.

Ministr zemědělství Miroslav Toman oznámil 26. února v Lidovém domě, že hodlá vstoupit do sociální demokracie. foto: ČTK

Aleluja, vykřikují většinou strany, pokud si přihlášku do jejich řad podává známá tvář veřejného života. Třeba jeden z ministrů vlády. Ne tak ČSSD.

Za tu sedí na ministerstvu zemědělství jako nestraník Miroslav Toman, už v únoru ale oznámil, že chce oficiálně obléknout oranžový dres sociální demokracie. „Rozhodně nemám ambici dělat velkou politiku, já chci podpořit sociální demokracii a chci se věnovat svojí odborné činnosti,“ hlásal tehdy Toman.

Požehnání z Řep

Je začátek prosince a v peněžence šéfa agrárního resortu se stále stranická legitimace sociální demokracie nenachází. Důvodem jsou samotné stanovy strany.

Podle těch musí zájemce o vstup do strany podávat přihlášku do místní organizace tam, kde má trvalé bydliště, což je v případě Tomana v Praze 17 v Řepích. Ministr chce však vstoupit do strany v Průhonicích. K tomu ale potřeboval souhlas organizace v Praze 17.

Konec Tomanovy ruské mise může znamenat zhoršení vztahů, míní vicepremiér Hamáček

Zdálo se, že právě tam se administrativa zasekla. Sociální demokraté dostali v Praze 17 v komunálních volbách 2018 výprask a s 3,65 procenty skončili bez zastupitele, což fungování tamní buňky ochromilo. Jenže někde na trase žádosti došlo ke zdržení.

Avkša podle zjištění serveru Lidovky.cz sice podal Toman přihlášku skutečně v únoru, žádost směřující do Řep však dorazila na patřičná místa až v první třetině října. Z toho vyplývá, že si Tomanovu žádost nezvykle dlouho podržela středočeská organizace sociální demokracie, nebo že s jejím posláním nikterak nespěchal ministr sám.

Rozhodnutí učinili v Řepích 28. listopadu, Tomanově žádosti bylo vyhověno. Potvrdil to předseda pražské ČSSD Petr Pavlík. Nyní tak Miroslavu Tomanovi už zbývá jen formálně se ucházet o vstup do strany v Průhonicích, kde mimochodem bydlí také jeho kolega z vlády premiér Andrej Babiš.

Sám ministr ještě v úterý o schválení své žádosti nevěděl. „Žádné zprávy o stavu své žádosti bohužel nemám,“ odpověděl stručně na dotaz Lidovky.cz Toman.

Kde od února ministrova žádost ležela, tak není zcela jasné. „Zřejmě se ztratila někde v procesu. Na pražskou organizaci došel dopis pana Tomana až v průběhu října. Nevím, co s ním bylo do té doby,“ řekl portálu Lidovky.cz Pavlík s tím, že místní organizace se povinně scházejí alespoň jednou za čtvrt roku.

Zemanův muž v Praze

Ministr Toman tak směřuje ke splnění svého slibu o vstupu do strany, kterou vede ministr vnitra Jan Hamáček. Ten se nad délkou přijímacího řízení již v minulosti pozastavil. „Není to standardní a určitě by to rozhodnutí mělo padnout co nejdříve,“ řekl médiím Hamáček v září.

Miroslav Toman má pověst politika, který udržuje dobré vztahy s Hradem. Jako ministr zemědělství ostatně seděl už v úřednické vládě Jiřího Rusnoka jmenované právě Milošem Zemanem. Jenže Praha, a speciálně pražská sociální demokracie, není prezidentovi nakloněna.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) a ministr zemědělství Miroslav Toman přijíždějí na zahájení mezinárodního agrosalonu Země živitelka na českobudějovickém výstavišti.

Demonstroval to i spor mezi sociálními demokraty a Hradem o jmenování Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí. Zeman vloni sveřepě trval na tom, že do Černínského paláce pražského sociálního demokrata nepustí. Toho docílil a na ministerstvo nastoupil Tomáš Petříček.

Právě Poche přitom platí za člověka s pověstí šedé eminence pražské ČSSD, i přes to, že momentálně působí ve strukturách zahraničních služeb Evropské unie.

Prodej bytu 3+1 65,7 m2
Prodej bytu 3+1 65,7 m2

Družstevní, Velké Meziříčí, okres Žďár nad Sázavou
3 290 000 Kč