Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ministra Ratha nechce téměř 38 000 lidí

Česko

  14:41aktualizováno  18:02
PRAHA - Dva dny zbývají do demonstrace zdravotníků na Staroměstském náměstí. Její organizátoři se mezitím pochlubili téměř 38 000 podpisy pod peticí za odvolání Davida Ratha. Naopak premiér Paroubek ministra zdravotnictví podpořil.

Lékařka foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Páteční protest bude podle premiérova názoru poslední. Jiří Paroubek konstatoval, že Rathova opatření nesou plody. Demonstrace se podle organizátorů zúčastní tisíce lidí. Rath ale konstatoval, že zdravotníci mohou stávkovat třeba každý týden, od jeho záměrů zavést pořádek ho neodradí.

Krizový štáb svolal na protest proti Rathově politice na pátek na Staroměstské náměstí velkou demonstraci. Podle organizátorů se jí zúčastní tisíce lidí. Rath to komentoval slovy, že zdravotníci mohou stávkovat třeba každý týden, od jeho záměrů zavést pořádek v českém zdravotnictví ho to neodradí.

Rath dnes v Mostě řekl, že nevidí důvod, proč by odstupoval, proč by se měl podřizovat tlaku několika tisíc či desítek tisíc lidí. "Byl jsem jmenován panem premiérem. Pokud dojde k závěru, že neplním jeho úkoly a zadání, má právo mě kdykoli odvolat. Nedělám věci proto, abych byl ve funkci, ale proto, že je považuji za správné," dodal.

Petice bude pokračovat do konce března. Organizátoři počítají s tím, že získají 100.000 podpisů. Pro srovnání uvedli, že petici k zákonu o neziskových nemocnicích, kterou na podporu Ratha pořádá Lékařský odborový klub, podepsalo přes 20.000 lidí.

Někteří lékaři si však podle Ratha podpis pod petici za jeho odvolání na pacientech vynucují. "Mám informace od své sekretářky i lidí z LOK, že například paní se zlomeninou musela nejprve podepsat petici proti mně a teprve potom ji ambulantní lékař ošetřil. Takových případů mapujeme za poslední dobu minimálně několik desítek. Petice proti mně byla dělána pod hrubým nátlakem... Zatímco u petice na naši podporu nikdo nikoho do ničeho nenutil, kdo chtěl, ten ji podepsal," řekl novinářům při dnešní návštěvě Mostu.

Kromě odvolání ministra a protestu proti omezování péče, jež prý způsobují ministrovy "diletantské vyhlášky", žádá petice, aby ministr zastavil přípravu některých zákonů. Podle krizového štábu vedou změny k zestátňování a centrálně řízenému zdravotnictví. O zásadních změnách ve zdravotnictví by se podle petice mělo rozhodovat v celospolečenské a odborné diskusi. Lékaři Rathovi vytýkají, že rozhodnutí dělá, aniž je s nimi projednal.

Krizový štáb podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka Rathovi již nevěří. "Jeho slibů bylo mnoho," řekl dnes Jelínek novinářům. Podle prezidenta stomatologické komory Jiřího Pekárka, který je také členem štábu, třem členům štábu někdo z ministerstva zdravotnictví vyhrožoval a snažil se je od protestu odradit. Další podrobnosti odmítl Pekárek sdělit.

"Případ mají právníci," dodal pouze.  Krizový štáb kritizuje mimo jiné vyhlášku o úhradách péče. Podle ní by měly být letos v prvním pololetí úhrady za stejnou péči o tři procenta vyšší než loni. Předpis stanovuje i limity. Výkony, které se do nich nevejdou, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí srážky plateb.

Cena lékařské práce se navíc letos zvedla, za stejné peníze tak doktoři provedou méně úkonů a limit vyčerpají dřív. Někteří začali proto již pacienty odmítat. "Nechceme, aby na ministrova rozhodnutí dopláceli penězi i zdravím těžce nemocní, chroničtí pacienti a děti," dodal Pekárek. 

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v neděli oznámil, že se vyhláška zmírní. Od 1. dubna začne platit její novela. Krizový štáb požaduje ale takovou novelu, která by úplně změnila princip
předpisu, a to zpětně k 1. lednu.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!