Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrovi zemědělství prý až za 180 tisíc měsíčně radí exmoderátorka Čejková. Podle ministra bere méně

Mirka Čejková v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirka Čejková v roce 2014. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Bývalá moderátorka televizních zpráv Mirka Čejková má radit ministrovi zemědělství Jiřímu Milkovi a podle smlouvy ministra mimo jiné „mediálně podporovat na služebních cestách“. Měsíčně za to má dostat 181 tisíc korun, což je víc, než dostává sám ministr, tvrdí MF Dnes. Podle ministra si ale zatím za leden, únor a půlku března, kdy pracovala na dohodu o provedení práce, účtovala dvakrát 75 tisíc korun.

Na smlouvu s Čejkovou upozornil deník MF DNES. „Mirka Čejková mi byla doporučena jako odbornice na strategickou komunikaci, která má zkušenosti z byznysu i z politiky,“ hájí se podle listu ministr zemědělství Milek.

Ministerstvo uzavřelo smlouvu s Čejkovou zatím na půl roku, vyplývá z Registru smluv. Za to období by si měla vydělat 540 tisíc korun. Čejková tvrdí, že peníze dostane, až když odpracuje 160 hodin měsíčně. Po dvou týdnech na ministerstvu to tak prý zatím nevypadá, řekla Čejková MF DNES.

„Údaje uvedené v dnešní MF DNES, že na Ministerstvu zemědělství pracuje poradkyně za 181 tisíc korun, nejsou pravdivé a jsou interpretovány účelově. Paní Mirka Čejková za leden, únor a půlku března pracovala na DPP a účtovala si dvakrát 75 tisíc korun. Nyní jsme jí nabídli externí smlouvu, tudíž žádná faktura vystavena nebyla,“ uvedlo ministesrstvo v prohlášení.

„Zajišťuje podkladové materiály, přípravu mých veřejných vystoupení, nastavuje interní komunikaci úřadu, je pověřena koordinovat tiskové oddělení i komunikaci s parlamentem a vládou. Vybraným zaměstnancům poskytuje mediální trénink,“ vyjmenoval ministr povinnosti Čejkové pro MF Dnes.

Je to nepřijatelné, míní Babiš

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš takové postupy najímání poradců dlouhodobě kritizuje. „Určitě je to nepřijatelné,“ uvedl Babiš pro MF DNES a dodal, že on na Úřadu vlády žádné poradce spojené s hnutím ANO nemá.

„Přikázal jsem panu Milkovi, aby tu smlouvu okamžitě zrušil. Je to hrozné, všem ministrům jsem nařídil, že mají šetřit. Ale vypadá to, že někteří to nepochopili,“ řekl ve čtvrtek Babiš serveru Novinky.cz. Dodal, že mu prý všichni ministři mají do čtvrtečního večera předložit seznam všech svých poradců a výši jejich odměn.

Čejková není jedinou poradkyní ministra. Ve svém tiskovém oddělení má resort k dispozici šest zaměstnanců včetně mluvčího. Dalším Milkovým poradcem je například Petr Jelínek, který však dostává pouhých 300 korun na hodinu. Vedle toho je však výkonným ředitelem firmy Uniles spadající pod Agrofert (holding, který vybudoval a vlastnil předseda vlády Andrej Babiš, nyní je ve svěřenském fondu - pozn. red.) a předseda nevládní lesnické organizace  Asociace lesnických a dřevozpracujících firem. Právě proto si ho ministr podle vlastních slov vybral. „On stejně jako ostatní poradci jsou členy či šéfy nějakých organizací. Využíváme jejich odborný názor a střet zájmu v tom nevidím,“ uvedl ministr.

„Na Ministerstvo jsem nastoupil za situace, kdy je většina zaměstnanců pod služebním zákonem. To znamená, že není jednoduché nahradit ani člověka, který nepracuje kvalitně. Přijal jsem dva lidi, a to tajemníka a poradkyni. Ta fakticky vykonává práci, kterou potřebuju a která předtím byla rozdělena mezi více lidí. Pozice poradce je v systému služebního zákona a zavřených pracovních pozic jediným řešením, které mi bylo k využití loajálních odborníků nabídnuto,“ reagovalo po zveřejnění článku ministerstvo.

Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové radí bývalá mluvčí hnutí ANO Radka Nastoupilová, někdejší stranická manažerka Erika Duchanová a exzastupitel Plzeňského kraje za ANO Miloslav Zeman.

Na ministerstvu práce a sociálních věcí má poradkyně ministryně Jaroslavy Němcové pro státní správu přímo rodinné vazby. Jana Zdráhalová ministryni radí, zatímco dcera Pavla Zdráhalová je ředitelkou kabinetu ministryně.

„Paní Janě Zdráhalové zadává a schvaluje úkoly napřímo paní ministryně, proto angažmá Jany Zdráhalové a Pavly Zdráhalové spolu nijak nesouvisí. Obě spolupracovnice si paní ministryně vybrala na základě předchozí spolupráce na Úřadu vlády a na základě jejich odborné způsobilosti a zkušeností,“ zdůvodnil to mluvčí ministerstva práce Vladimír Řepka. Jana Zdráhalová dostává na hodinu 400 korun, kromě postu poradkyně je nově také místopředsedkyní představenstva v příbramské nemocnici, přičemž tento post získala za Němcové jako tehdejší krajské radní pro zdravotnictví. 

Ministr vnitra Lubomír Metnar zaměstnává jako poradce moravskoslezského komunistu Josefa Babku. Ten je šéfem právního odboru Vítkovického holdingu, kde pracoval Metnar až do svého nástupu do politiky  jako bezpečnostní ředitel.

„Byl angažován na základě dlouholetých zkušeností v oblasti veřejné správy, kde aktivně působil v řadě legislativních orgánů. Jeho poradenská činnost v oblasti veřejné správy je tak zcela na místě,“ řekla MF DNES mluvčí ministra Alžběta Cimová o Babkovi. Ten dříve působil jako náměstek hejtmana.

Ministři školství, kultury a zahraničí podle oficiálního sdělení žádné poradce nemají.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...