Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrův muž létal s Kohoutem

Lukáš Kohout létal za poslanecké peníze po celém světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Kohout létal za poslanecké peníze po celém světě. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Býval u Mladých sociálních demokratů, pracoval jako redaktor v Českém rozhlase a na TV Praha, v bombardovaném Bělehradě v roce 1999 kontroloval, zda „proamerická média“ o situaci nelžou.

A pak si s falešným asistentem Jana Kavana Lukášem Kohoutem vyletěl na Maledivy.

Teď je osmadvacetiletý Vladimír Vokál šéfem tiskového oddělení na ministerstvu práce a sociálních věcí. Se svou minulostí podle vlastních slov nemá problém, pro jistotu se s ní ale svému šéfovi, ministrovi Zdeňku Škromachovi, nepochlubil.

Případ Kohout? Já jsem nic nevěděl, jen jsem naletěl
Vokálova slibná kariéra se málem zadrhla v roce 2003, kdy propukl skandál kolem Kavanova falešného asistenta. Ukázalo se, že Kohout za peníze sněmovny cestoval letadlem po celém světě.

Spolu s Kohoutem byl obviněn a později postaven před soud i Vokál. Pracoval jako tiskový asistent v poslaneckém klubu sociální demokracie a byl jedním z těch, na které Kohout rozepisoval letenky. Dokonce se s Kavanovým „asistentem“ na jednu cestu vypravil, v roce 2002 se podíval na Maledivy. „Naletěl jsem stejně jako ostatní,“ komentuje svoji tehdejší naivitu.

Soud loni na podzim Vokála osvobodil. Podle rozsudku se nepodařilo prokázat, že by o Kohoutových podvodech věděl. Vokálovi, který se tou dobou živil jako redaktor v TV Praha, se otevřela cesta zpět do politiky.

V listopadu dostal nabídku vést tiskové oddělení na Škromachově ministerstvu. „Já ji samozřejmě přijal. Do politiky jsem se vrátil až po soudu, když bylo mé jméno očištěno od toho nehezkého nařčení,“ říká dnes Vokál.

Má to ale háček: o své minulosti se zapomněl zmínit ministru Škromachovi. „Nevím, jestli to pan ministr ví tak nějak napřímo, ale myslím, že to bylo dostatečně medializované. Osobně jsem s ním o tom nemluvil,“ říká Vokál.

Ministr Škromach nic „tak nějak napřímo“ neví. „To teda slyším poprvé,“ reagoval včera na informaci o Vokálově výletu. A dodal, že ho to mrzí. „Vždycky je dobré vědět všechno o lidech, kteří na ministerstvu pracují, zvláště pokud jde o mediální oblast,“ řekl Škromach.

S Vokálem prý byl zatím docela spokojen, všiml si ale jeho určité „mladické divokosti“. „Je takový mladý, snaživý. Zdá se mi ale, že u něho převládá nadšení a chybí mu racionalita. Držíme ho na opratích, do voleb už to nějak dotáhneme a pak se uvidí,“ zhodnotil svého mluvčího Škromach.

Sám Vokál si se svou budoucností hlavu nedělá. Ze setkání s Lukášem Kohoutem se prý poučil. „Každý se holt občas dopustí chyby. Někomu naletí, ale o to víc ho to posílí,“ říká Vokál. Odhad na lidi mu teď již prý nechybí. „Mnohému mě to naučilo. Teď už si budu dávat na lidi daleko větší pozor,“ slibuje Vladimír Vokál.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...