Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ministryně chce otevřít kauzu Čunek

Česko

PRAHA Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová včera oznámila, že hodlá otevřít tzv. kauzu Čunek. Nejvyššímu soudu v Brně se chystá adresovat stížnost pro porušení zákona. Údajně v jeho prospěch i neprospěch.

Může se tedy bývalý vicepremiér a předseda KDU-ČSL dostat před soud? Pravděpodobně nikoli.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí, že podle judikatury nejvyššího soudu nelze stíhání zastavené nejvyšší státní zástupkyní, jak tomu bylo v tomto případě, vůbec obnovit.

Předseda kolegia Nejvyššího soudu Stanislav Rizman nechtěl konkrétní kauzu komentovat. Obecně však uvedl, že pokud je stížnost podána v neprospěch dané osoby, nemůže to vést k obnově řízení.

„Podle rozhodnutí Ústavního soudu to není možné. I kdyby bylo zjištěno pochybení, které takovému člověku v minulosti pomohlo, neznamenalo by to obnovu řízení. Výrok Nejvyššího soudu by byl pouze akademický,“ vysvětlil Rizman. V případě stížnosti v Čunkův prospěch může senát Nejvyššího soudu případ klidně vrátit až k policejnímu vyšetřování. Nesmělo by to ale Čunka nijak poškodit. Může se tak spíše stát, že soud rozhodne, že byl stíhán neoprávněně.

V neposlední řadě je nutné připomenout, že stížností se bude zabývat právě Nejvyšší soud v Brně. Jeho místopředseda Pavel Kučera, který má podle kuloárních informací stát za jmenováním Kovářové na ministerský post, sám figuruje v kauze takzvané justiční mafie, tedy ovlivňování stíhání Jiřího Čunka špičkami justice.

Ministryně Kovářová svůj záměr obnovit kauzu Čunek a zpřístupnit po měsících jeho spis oznámila pouhý den poté, co Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo stíhání dřívější Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové, klíčové svědkyně v tomto případu. „Domnívám se, že kauza Čunek poškodila obraz české justice. Chci její obraz zlepšit,“ vysvětlila ve svém prohlášení Kovářová.

Podle svých slov načasování její rozhodnutí souvisí s tím, že nechce ovlivnit nadcházející volby. „Část mých známých volala po tom, aby kauza neskončila zametená pod koberec,“ doplnila pro server iDnes.cz Kovářová. Zdůvodnění k podání stížnosti nicméně ministryně hodlá zveřejnit až poté, co o ní rozhodne nezávislý soud.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce Arif Salichov však stíhání Čunka opakovaně zastavil s vysvětlením, že se trestný čin nestal.

Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však oznámil odchod – nikoliv však kvůli své kauze. Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob. Mimo jiné i soud na ochranu osobnosti, kde se omluvy od bývalé Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové dožaduje bývalý ministr Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Benešová je označila za justiční mafii v souvislosti s ovlivňováním stíhání Jiřího Čunka.

Propírání těchto praktik u soudu a rozsudek, který dal za pravdu Benešové, byl i jedním z důvodů pádu vlády Mirka Topolánka.

***

Průběh kauzy

Prosinec 2006 – Deník Mladá fronta Dnes informoval o vyšetřování Čunka pro podezření z korupce.

7. února 2007 – Senát zbavil Čunka imunity, později policie politika obvinila z přijetí úplatku.

27. dubna 2007 – Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy.

7. listopadu 2007 – Čunek podal kvůli znovuotevření své kauzy demisi.

20. listopadu 2007 – Čunkovo stíhání bylo podruhé zastaveno.

13. června 2008 – Kriminalisté obvinili svědkyni Urbanovou z křivé výpovědi v údajné korupční kauze.

12. ledna 2009 - Čunek oznámil odchod z vlády.

17. srpna 2009 – Státní zástupci zastavili stíhání Urbanové.

Autor: