Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministryně Valachová se chce kvůli úmrtí učitelky obrátit na zřizovatele školy

Ministryně školství Kateřina Valachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně školství Kateřina Valachová | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se kvůli úmrtí učitelky, která byla údajně šikanována studenty, obrátí na zřizovatele příslušné pražské střední školy. Věc by měl prošetřit a případně vyvodit důsledky.

Pražský magistrát, coby zřizovatel školy, zatím nehodlá vyvozovat žádné personální důsledky a počká na vyšetření inspekce. Česká školní inspekce i policie se případem už zabývá, svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady.

Podle deníku Blesk pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 týrala zřejmě trojice studentů, kteří na ni prý řadu týdnů útočili, omezovali ji a ponižovali. Deník na svém webu zveřejnil i snímky z několika videí, která ukazují na údajnou šikanu učitelky. Vedení školy ale souvislosti s úmrtím ženy odmítá.

Valachová uvedla, že by se vzhledem k závažnosti věci měl případem kromě školní inspekce zabývat také zřizovatel, aby „prověřil tu situaci z hlediska svých zřizovatelských funkcí vůči vedení školy, včetně možných důsledků, které on jako zřizovatel může dovodit“. „Já osobně se se zřizovatelem školy hodlám sejít,“ uvedla Valachová. Pokud jde o případné systémové řešení, chce ministryně počkat na závěry vyšetřování.

Podle informací Českého rozhlasu již inspektorky do školy dorazily. Odmítly však jakýkoliv komentář. „ Zahajujeme tady inspekci, to je všechno, co vám k tomu mohu říct,“ sdělily stroze. Škola, která má k dispozici už i videomateriál, potrestá další studenty, kteří se měli na šikaně podílet. Spojitost mezi týráním učitelky a její smrtí však škola odmítá. Tři studenty již škola potrestala trojkou z chování a podmíněným vyloučením.

Ředitel školy František Bártl vysvětloval postup vedení školy v dopise zaslaném na pražský magistrát. Vedení průmyslové školy neinformovalo školský odbor magistrátu před zveřejním případu v médiích, protože kauzu považovalo za interní záležitost školy. Nebylo to podle něj vedeno snahou šikanu zatajit. Upozorňuje, že ani ohlášení by „mediálnímu humbuku“ zřejmě nezabránilo.

Na videozáznamech šikany, které škola získala od studentů, bylo sice k vidění „hrubé a zavrženíhodné“ chování žáků, ale nikoliv fyzické násilí. Pokud by se při dalším vyšetřování potvrdil závažnější charakter šikany, může škola podle ředitele přehodnotit trest pro studenty, kteří ji měli na svědomí. Je možné i jejich okamžité vyloučení.

Magistrát zatím nebude ve škole Na Třebešíně vyvozovat žádné personální důsledky, chce počkat na to, co ukáže vyšetřování České školní inspekce a Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce. „Než přistoupíme ke konkrétním opatřením, je nutné si utvořit na základě závěrů všech probíhajících a iniciovaných šetření jasný a co nejvíce objektivní obraz o tom, co se na škole odehrálo,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má v gesci školství. Hlavní město podle Dolínka komunikuje se školní inspekcí, která ve škole na návrh magistrátu začala důkazní šetření. Svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady.

Pracovníci České školní inspekce přišli do uvedené školy. Na místě budou situaci ověřovat několik dní, řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Inspekce se nebude věnovat jen tomuto případu, který z pohledu trestního práva řeší policie. „Nevyhýbáme se tomu, ale obecněji se zaměříme na to, jak se ve škole řešily sociálně-patologické jevy v minulosti. Jak fungují metodik prevence, školní psycholog a další pracovníci. Jestli se nějaké takové jevy v minulosti objevily a jak je škola řešila. Jaké jsou vztahy mezi žáky, mezi učiteli a mezi žáky a učiteli,“ uvedl Andrys. Minimálně měsíc pak potrvá, než inspekce zjištění vyhodnotí.

Případem se zabývají také pražští kriminalisté. „Prošetřování je na samém prvopočátku, tedy v tuto chvíli nemohu být jakkoli konkrétní,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Už dříve řekl, že se kriminalisté případem zabývají na základě podnětu z médií.

Vedení střední průmyslové školy se ohradilo proti tvrzení některých médií, že učitelka zemřela na následky šikany ze strany žáků. Zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková již dříve sdělila, že příčinná souvislost mezi šikanou a úmrtím jejich kolegyně nebyla, na vině byly její zdravotní problémy.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...