Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Minoritní akcionář Aeroflotu ČSA nechce

Česko

PRAHA/MOSKVA Ruské sdělovací prostředky se sice o možný nákup ČSA ruskou leteckou společností Aeroflot zajímají celkem okrajově, zato neopomíjejí zdůraznit, že řada českých politiků již vystoupila proti takovému „spojení“. Nakonec se včera proti nákupu vyslovil i jeden z akcionářů Aeroflotu. Náměstek generálního ředitele ruské letecké společnosti Michail Polubojarinov potvrdil v pondělí ruskému ekonomickému listu Vědomosti, že Aeroflot se hlásí do výběrového řízení.

Jeden z minoritních akcionářů Aeroflotu – Národní rezervní korporace (NRK) se vyslovila v prohlášení pro ruský tisk „zásadně proti nákupu akcií ČSA“. Předseda rady ředitelů korporace, známý oligarcha Alexandr Lebeděv, argumentuje tím, že složitá situace způsobená krizí nedovoluje další zadlužení Aeroflotu. Navrhuje ale namísto ČSA zakoupit německou společnost Blue wings, kde už NRK figuruje jako akcionář.

Obavy české strany z Aeroflotu a kritiku poukazující na vyšší nehodovost strojů létajících pod značkou ruské společnosti i na údajně ne zrovna vysokou kulturu obsluhy představitelé ruského přepravce odmítli v ruském tisku komentovat. Naopak zdůraznili slova ministra průmyslu a obchodu ČR Martina Římana, který z Aeroflotu údajně strach nemá.

***

Prozatímní zájemci o koupi ČSA

Aeroflot

* Většinovým vlastníkem Aeroflotu je ruská vláda. * Dříve zvažoval účast v privatizacích aerolinek v Itálii, Rakousku či Srbsku. * Ziskem podílu v ČSA by se firma mohla zapojit do projektu Open Sky, který liberalizuje letecký trh nad Evropou a na transatlantických linkách.

Travel Service

* Většinovým vlastníkem jsou islandské aerolinie Icelandair. * Travel Service chtěly v minulosti za šéfování Jaroslava Tvrdíka privatizovat ČSA. * Spojením ČSA a Travel Service by vznikla aerolinka se silným podílem jak na trhu klasických aerolinek, tak na trhu tzv. nízkorozpočtových aerolinek.

Autor: