Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minulý týden odtála půlka sněhu, zima se však za pár dní vrátí

Česko

  13:14
PRAHA - V Česku je o polovinu méně sněhu než před týdnem, ubyl hlavně v nižších polohách. Podle Českého hydrometeorologického ústavu(ČHMÚ) se však tento týden zase ochladí a tání se zastaví. Od čtvrtka by navíc mohlo opět začít sněžit.

Sníh v Česku pomalu roztává, povodně ale podle meteorologů nehrozí. foto: ČTK

Oproti minulému týdnu leží v Česku jen 45 procent sněhu, v přepočtu asi 29 litrů na metr čtverečný. V minulém týdnu totiž odpolední teploty šplhaly až k deseti stupňům nad nulou, následkem tání pak hladiny některých řek vystoupaly až k prvnímu, výjimečně i druhému stupni povodňové aktivity.

"Díky uvedenému vývoji sněhová pokrývka v nižších nadmořských výškách výrazně ubyla, nebo zcela odtála, případně se vyskytuje nesouvisle," upozornili hydrologové ČHMÚ.

Sníh tál zejména v oblastech do 700 metrů nad mořem, ve vyšších nadmořských výškách je však úbytek sněhu zanedbatelný. Na horách stále leží nejméně 20 centimetrů bílé pokrývky, Labská bouda nebo Velký Javor na Šumavě pak hlásí kolem 120 centimetrů. Celkově zatím leží nejvíc sněhu v Jihočeském a Plzeňském kraji a také na Vysočině.

Přijde ochlazení
"V následujícím týdnu očekáváme ochlazení, v jehož důsledku dojde k zastavení tání, a výskyt občasných srážek ve formě sněhu," upozornil ale ČHMÚ. Ačkoliv ještě v pondělí dosahovaly nejvyšší denní teploty až k devíti stupňům Celsia, postupně se bude ochlazovat. O víkendu by pak mohla být přes den maximálně nula, v noci může přituhnout až na minus osm stupňů Celsia.Od čtvrtka až do neděle má navíc opět začít sněžit.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat