Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mirek Topolánek vidí své nástupce v krajských 'kmotrech'

Česko

  19:49aktualizováno  24. listopadu 6:55
PRAHA - Před víkendovým kongresem předseda ODS Mirek Topolánek hovořil o potřebě bojovat proti "gubernátorům a kmotrům", kteří neomezeně vládnou v organizaci strany v krajích a snaží se za nitky tahat na celostátní úrovni. V pondělí večer, jen den po kongresu, pak v rozhovoru pro Českou televizi překvapivě označil tři muže, které média do této kategorie řadí, jako své potenciální nástupce.

Kongres ODS: Mirek Topolánek foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Topolánka by podle jeho vlastních slov v čele ODS mohl nahradit například místopředseda strany v Moravskoslezském kraji Pavel Drobil, šéf brněnské ODS Pavel Blažek nebo liberecký místopředseda Radim Zika.

"V regionech je celá řada nadějných lidí. Jsou to lidé, kteří mají již dneska nějakou politickou odpovědnost. Určitě Pavel Drobil – místopředseda v Moravskoslezském kraji, určitě jsou to i lidé jako Pavel Blažek z Brna, nepochybně i Radim Zika, který dělal už zástupce hejtmana v minulém období," odpověděl Topolánek na otázku, zda se ve straně formují nové osobnosti, které by ji mohly vést.

Všichni tři jmenovaní jsou členy týmu, který připravuje programový dokument ODS Vize 2020. Regionální představitelé ODS se ale podle Topolánka musí teprve profilovat. "Ne všichni kandidují do sněmovny. Lídr ale musí vzniknout, musí se profilovat, musí se rvát o své místo na slunci. Nevím, kdo z nich může být lídr, lídr se obzvlášť těžko odhaduje, ten totiž buď je, anebo není, toho si nevymyslíte, nevyrobíte," dodal.

Pomohl šéfovi...

Nejblíže Topolánkovi by mohl stát pravděpodobně brněnský advokát Blažek. Ten předsedovi strany pomohl uvolnit cestu do čela kandidátky pro chystané volby. Udělal to tak, že pomohl odvolat nepohodlného předchozího předsedu krajské ODS Milana Venclíka.

Za vlivného kmotra je v Moravskoslezském kraji označován i Pavel Drobil. Člen výkonné rady ODS a 2004 až 2008 náměstek hejtmana pro ekonomický rozvoj a evropské struktury rozhodoval v minulosti o přerozdělování evropských peněz. V současné době je předsedou dozorčí rady Lesů ČR. Média s jeho osobou spojovala zbohatnutí jeho dobrého známého – bývalého ostravského kriminalisty Daneše Zátorského.

Zátorský zbohatl na obchodu s akciemi a později ovládl množství tamních značek od Slezského kamene přes stavební firmu VOKD. Jeho impérium s názvem Geofin staví řadu domů, například bytový komplex Slezská nebo Bazaly, který změnil panoráma Ostravy.

Sobotkovo dítě

Posledním z Topolánkem jmenované trojice je bývalý asistent současného předsedy Senátu Přemysla Sobotky Radim Zika.
Na Liberecku si Radim Zika vysloužil přezdívku "Sobotkovo dítě". Vystihuje nejen blízké vztahy předsedy Senátu Přemysla Sobotky a Zikovy matky, ale především fakt, že bez Sobotky by Zika kariéru neudělal. Absolvent textilní průmyslovky Zika strávil tři roky v cizině, v Německu, USA a Británii se živil mimo jiné jako číšník. Jeho politická hvězda začala růst, když si ho Přemysl Sobotka vzal k sobě v roce 1997 jako asistenta a postupně mu pomohl etablovat se ve strukturách strany.

O tři roky později se Zika stal náměstkem libereckého hejtmana a dostal na starost zemědělství, životní prostředí a také informatiku. Začaly se objevovat zprávy o tom, jak dobře se vede firmě Oaza-net Zikova známého Hynka Tampiera.
Majetkové přiznání, které Radim Zika odevzdal při odchodu z pozice náměstka hejtmana, prozradilo, že podnikateli Hynku Tampierovi dluží 1,3 milionu korun a z částky za více než dva roky nevrátil ani korunu. "O jeho propojení s podnikateli nic nevím," říká mluvčí ODS Martin Kupka. "Je to jeden z významných regionálních politiků s ambicí vstoupit do politiky celostátní."

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat