Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mirek Topolánek zuří, že mu TOP09 bere voliče

Česko

  0:21
PRAHA - Ještě nedávno o sobě vzájemně mluvili jako o svých nejbližších koaličních partnerech. Dnes, měsíc před volbami, se z nich stávají nelítostní rivalové. Občanští demokraté v pondělí vyčetli straně Miroslava Kalouska TOP 09, že parazituje na jejich voličích a programu.

Mirek Topolánek na prezentaci programu ODS foto: Lidové noviny

"Upřímně mám pocit, že se strana TOP09 zaměřila na skupinu našeho voličského elektorátu," stěžuje si místopředseda strany Petr Gandalovič. "Trochu mi to připomíná taktiku bývalé Unie svobody," dodává.

Stejně jako Gandalovič mluvil včera i předseda strany Mirek Topolánek. Na setkání s novináři v pražské restauraci La Provence prohlásil, že takto se z TOP 09 stane jen strana na jedny jediné volby.

Obě strany se dostaly do křížku poté, co ODS představila svůj předvolební program. Ukázalo se totiž, že obě strany nabízejí v zásadě totéž.

Například v daňové oblasti ani jedna strana nechce zvedat daně. ODS chce jen zvýšit sociální pojištění o procento až dvě bezdětným lidem. Obě mluví o poplatcích ve zdravotnictví, ODS plánuje více se zaměřit na firemní školky a chce také zavést otcovskou dovolenou při narození dítěte.

"Ano, pokud budete hledat pět rozdílů, tak budete mít problémy. My jsme ale etablovaná strana s dlouhodobým programem. Proč jsou programy podobné, se musíte zeptat spíše jich," prohlásil po slavnostním předvedení programu ODS Gandalovič.

Na adresu TOP 09 si navíc přisadil také ekonomický expert ODS Michal Doktor. Ten nařkl politiky TOP, že se "spolčili" se současným ministrem financí Eduardem Janotou, který údajně dělá jen takové kroky, které se líbí právě straně TOP 09.

"Z celé té taktiky tak trochu čiší, jak ji pan ministr financí ladí s panem kolegou Kalouskem. Podezírám ho už několik dní, že připravuje taková témata, která nejlépe souzní s TOP 09," řekl Doktor. Tomu se především nelíbil včerejší Janotův návrh, jak snížit schodek veřejných financí.

Politici z TOP 09 se ale brání. Nic z toho, co prý ODS tvrdí, není pravda. "V některých bodech jsou naše programy podobné. ODS je stranou liberální, my konzervativní. Je to proto logické," říká ústecký lídr strany Jaromír Drábek.

"A co se týče voličů, možná se s některou stranou překrýváme, ale myslím, že jen opravdu minimálně. Oslovujeme jiné voliče," dodává Drábek.

O předvolebních kampaních čtěte více v úterním vydání deníku


ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...