Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Míří mezi elitu. I bez vyhřívaného hřiště

Česko

Fotbalisté Hradce Králové a Ústí nad Labem by o první ligu neměli přijít. První stadion zrekonstruují, druzí se přestěhují

PRAHA První si postup do nejvyšší soutěže už vysloužil, druhému pravděpodobně neuteče. Ani u jednoho z nich však zatím není jisté, jestli bude moci s českou elitou vůbec hrát.

Fotbalové kluby z Hradce Králové a Ústí nad Labem, které dvě kola před koncem vedou druholigovou tabulku, teď čekají perné měsíce. Do 17. července musí na domácích stadionech vytvořit zázemí vyhovující přísným parametrům. Jinak jim Českomoravský fotbalový svaz neudělí prvoligovou licenci.

„Postup do první ligy jsme si vybojovali po sedmi letech. Bylo by smutné, kdyby vše selhalo na mimofotbalových okolnostech,“ přiznal sportovní ředitel Hradce Králové Ladislav Škorpil.

Všesportovnímu stadionu schází vyhřívaný trávník a také dva a půl tisíce sedaček. Prvoligové stadiony totiž musí mít kapacitu pro minimálně čtyři tisíce diváků. „Navíc bude potřeba kvůli bezpečnosti přesunout tribunu pro hosty,“ dodal tiskový mluvčí Martin Černík.

Městská radnice už vyčlenila 5,5 milionu korun na rekonstrukce. Podle předběžných výpočtů budou reálné náklady o milion vyšší.

Ústí se odstěhuje do Teplice Hřiště totiž bude vyhříváno levnějším elektrickým vytápěním, které používají třeba v Mostě. „Je to nová technologie oblíbená ve Skandinávii. Odporové dráty se zavedou jen dvacet centimetrů pod trávník,“ vysvětlil Černík.

Elektronické vytápění dostalo přednost také proto, že se dá odmontovat a použít na nový stadion, který by měl v Hradci vyrůst do roku 2013 v rámci projektu německé developerské firmy.

Před vedením „votroků“ tak zůstává poslední problém. Musí sehnat sponzora, který by poskytl scházející peníze. „Doba není lehká a sponzoři se zrovna nehrnou. Určitě se nám to povede. Máme vypracovaný časový harmonogram, do 10. července by mělo být všechno připravené,“ věřil Richard Jukl, předseda představenstva FK Hradec Králové.

V horší situaci se nachází Ústí nad Labem, které si včerejší bezbrankovou remízou s Čáslaví postup do první ligy ještě nezajistilo. Tamnímu stadionu se říká „buňkoviště“. Trávník obklopují dvě malé tribuny a šatny hráčů jsou v provizorních budkách. „První liga se tady hrát prostě nemůže,“ byl si vědom i předseda představenstva ústeckého klubu Stanislav Pelc.

Tým tak bude muset hledat azyl ve dvacet kilometrů vzdálených Teplicích. To jim však svazové regule povolí pouze v případě, že doloží zahájení potřebných úprav.

„Do konce června budeme mít v rukou potřebné dokumenty,“ odhalil Pelc. Ústí totiž do klubu investuje 60 milionů korun na vybudování hlavní tribuny s veškerým zázemím a v jednání jsou i prostředky na vyhřívaný trávník a osvětlení. „Navštívila nás delegace svazu a byli spokojení s tím, co jsme jim ukázali,“ dodal Pelc.

***

VIZITKA Do první ligy zatím postoupil Hradec

FC HRADEC KRÁLOVÉ *Rok založení: 1905 * Klubové barvy: bílá a černá * Největší úspěchy: mistr ligy 1960, vítěz Poháru ČMFS 1995, čtvrtfinále PMEZ 1961 * Slavní hráči: Zdeněk Pičman, Jiří Hledík, Zdeněk Zikán, Ivo Ulich, Pavel Černý st., Vratislav Lokvenc * Bilance v české lize (od roku 1993): 9 sezon, 270 zápasů, 67 výher, 78 remíz, 125 porážek (nejlepší umístění - 8. místo v sezoně 1998/99) * Stadion: Všesportovní stadion * Trenér: Václav Kotal * Největší současné opory: Radim Wozniak, Roman Fischer, Václav Pilař, Pavel * Byl založen v roce 1905 jako SK Hradec Králové, v nejvyšší soutěži debutoval o více než půl století později pod názvem Spartak.

*V roce 1960 se Hradec dosud jako jediný nováček v historii stal mistrem ligy.

*Od poloviny 60. let patří k nejčastějším cestovatelům mezi první a druhou ligou, v nejvyšší soutěži naposledy působil v sezoně 2002/03.

*V 90. letech koupil klub americký kardiochirurg českého původu Jan Voda, od roku 2005 ho vlastní město.

*Do tří let by měl být v Hradci postaven nový multifunkční stadion za několik miliard korun, ten současný momentálně nevyhovuje požadavkům ČMFS pro nejvyšší soutěž.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...