Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Mise v cizině chrání Čechy doma

Česko

DISKUSE

Zpochybňované a vzápětí potvrzené vítězství Mahmúda Ahmadínežáda v íránských prezidentských volbách. Hrozba Severní Koreje, že hodlá pokračovat ve svém jaderném programu pod pohrůžkou válečného konfliktu jako odvety za sankce OSN. To jsou dvě čerstvé události světového významu, které jako spojité nádoby vyvolávají řadu otázek. Mahmúd Ahmadínežád krátce po vyhlášení voleb jasně prohlásil, že nehodlá na jaderné politice státu nic měnit. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej následně prohlásil, že nepochybuje o tom, že se Írán snaží vyrobit atomovou bombu. Severní Korea provádí jaderné pokusy ve stejné době, kdy americký prezident Obama hovoří o své vizi celosvětového jaderného odzbrojení. Podle posledních zpráv japonských médií chce v červenci odpálit balistickou raketu dlouhého doletu směrem k Havaji.

Co mají tyto události společného s naší realitou? Mnohé. Především se ukazuje, že úsilí mezinárodního společenství bojovat proti terorismu a extremismu nesmí polevit. Právě naopak, což platí nejen pro působení mezinárodních misí, ale i pro rozhodování o protiraketové obraně.

Prioritou se stane Afghánistán V této souvislosti je velmi důležité, že se v parlamentu podařilo schválit zahraniční mise na rok 2010. Že se neopakovala nedůstojná situace z konce minulého roku, kdy neschválení misí na letošní rok vneslo do řad našich vojáků i spojenců nejistotu. Svět je propojený, nežijeme ve vzduchoprázdnu. Naši vojáci nejsou v těchto nebezpečných teritoriích jen proto, že jsme součástí spojeneckých sil a je to od nás očekáváno, ale především proto, že čelí civilizačním hrozbám kvůli ochraně občanů České republiky. Tím, že se vystavují riziku v těchto zemích, snižují riziko těchto hrozeb pro naše spoluobčany na našem území. Proto je jejich angažmá i v tak náročných teritoriích, jako je Afghánistán, mimořádně významné. Jako neproduktivní se jeví úvahy typu, že s teroristy a extremisty se bojovat nedá a všeho lze dosáhnout jen diplomatickým jednáním. Že nebezpečí není tak vážné. Že vojáci, kteří jsou ovšem důkladně vycvičenými profesionály, nastavují své životy zbytečně. Víme z minulosti, jak tyto idealistické představy končí, a ukazuje nám to i syrová současná realita.

Afghánistán se v zahraničních misích v blízké budoucnosti stane prioritou, jelikož situace v Kosovu se stabilizuje, což povede ke snižování spojeneckých sil v této oblasti. Afghánistán je největším útočištěm teroristů Al Kajdy a spřízněných skupin a zároveň největším světovým producentem opia. Jeho prodej financuje teroristické hnutí. Jen od začátku letošního roku zde bylo zlikvidováno 43 laboratoří na výrobu drog, zadrženo 34 tun opia a zajištěno velké množství výbušnin a finanční hotovosti. Naši vojáci se zaměří na rekonstrukci země a výcvik bezpečnostních složek. Nejlepší strategie je pomoci Afgháncům, aby si dokázali zajistit bezpečnost sami.

Ovšem spojenci budou v těchto zemích do té doby, dokud to bude zapotřebí. Podobné nasazení koaličních sil bude nevyhnutelné, dokud bude existovat nebezpečí terorismu a provokující autoritativní režimy.

O autorovi| Martin Barták, místopředseda vlády a ministr obrany

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!