Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo „činu“ – síň č. 362

Česko

Případ Kuřim – Soud začal rozplétat otřesnou kauzu týrání dětí

Přiznala týrání svých synů.

Tvrdila, že ji ke všemu navedl záhadný „pan doktor“.

Taková byla včerejší výpověď Kláry Mauerové, jedné z šestice obžalovaných v kuřimské kauze.

BRNO V třetím patře brněnského justičního paláce bylo už od rána rušno. Tři desítky novinářů byly připraveny na to, že stráví zbytek týdne uvnitř nebo za dveřmi jednací síně 362. Právě tam se měl začít odvíjet příběh, který už rok plní přední strany novin – takzvaná kuřimská kauza. Nebylo totiž jisté, zda ji soud projedná veřejně.

Těsně před půl osmou se na místo dostavili obhájci a dva obžalovaní, kteří pobývají na svobodě – Jan Škrla a Jan Turek. Po vstupu do soudní síně se jejich řady rozrostly o sestry Kateřinu a Kláru Mauerovy a Barboru Škrlovou. Záblesky desítek blesků a namířené objektivy kamer dohnaly dvě naposledy zmiňované k slzám. Obžalovaná Hana Bašová požádala o jednání v její nepřítomnosti. Soud jí vyhověl.

Mezi první kroky předsedy senátu Pavla Götha patřilo rozhodnutí o tom, zda může veřejnost zůstat v síni. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová protestovala v obavě o duševní zdraví týraných chlapců, stejně tak obhájce jejich matky. „Nebudeme jednat o utajovaných skutečnostech. Veřejnost prostřednictvím médií v hrubých rysech obžalobu zná,“ zdůvodnil Göth rozhodnutí senátu jednat veřejně.

Přednesená obžaloba přiblížila brutální týrání a mučení obou chlapců na několika místech v Brně a jeho okolí. Bití rukama, řemenem, vařečkou, rákoskou, škrábání vidličkou, zhasínání cigaret o kůži, zavírání do klecí pro psy, svazování, a dokonce i vyříznutí části tkáně. To všechno podle vyšetřovatelů zažívali v období dvou let nezletilí sourozenci Ondřej a Jakub – prý ve snaze je zocelit a narušit rodinné vazby. Žalobkyně Zámoravcová je přesvědčena, že chlapci si následky takového jednání ponesou celý život.

„Láska nemusí být jen pohlazení,“ zmínila ve své několikahodinové výpovědi Klára Mauerová. Týrání synů přiznala. Její věty se utápěly v slzách a úzkosti, hlas se třásl. I přesto žena s vysokoškolským titulem mluvila souvisle a srozumitelně. „Ano, teď už vím, že jsem svým dětem ublížila,“ pronesla v úvodu. Z jejích slov vyplynulo, že přízeň „Aničky“ ji zcela zaslepila a mateřská láska se od synů přenesla právě na ženu, o které si až do svého zatčení myslela, že je týrané a zneužívané dítě v ohrožení života. Do hry podle ní vstoupila osoba „pana doktora“, který ji přes mobilní telefon radil, jak „Aničce“ pomoci. Mezi instrukce patřil i nápad na několikahodinové masáže „dívky“ při svíčkách. Hlazení nemělo minout intimní partie. Anna-Barbora se pak prý cítila lépe.

„Doktor“ údajně stál i za plánem, jak umravnit chlapce, kteří změny v rodině s příchodem dívky vnímali nelibě. Několik dní zakusili v chatě nedaleko Brna sérii zvrácených her s fingovaným úmrtím jednoho z nich nebo vzájemným poškozováním. Podle obžaloby se na „hrách“ podílela i Škrlová. Vše mělo vyvrcholit odříznutím části tkáně z Ondřejových hýždí. Toho se měla zhostit trojice Škrla, Turek a Bašová. Za zvuků metalové hudby německé skupiny Rammstein, která měla přehlušit nářek chlapce.

Osoba „doktora“ zůstává záhadou – některé vyšetřovací verze ho ztotožňují s osobou Kateřiny Mauerové, která podle výpovědi své sestry zcela ovládala její život.

Výslech Kláry Mauerové skončil v šestnáct hodin. Dnes dostane u soudu šanci promluvit její sestra, poté i další obžalovaní.

lidovky.cz

Video z procesu naleznete na www.lidovky.cz/domov

Kdo je kdo v kauze Kuřim

OBŽALOVANÍ

Klára Mauerová Matka Ondřeje (8) a Jakuba (10), obžalovaná kvůli jejich týrání. Do své domácnosti přivedla i Barboru Škrlovou, která se vydávala za třináctiletou dívku Annu.

Kateřina Mauerová Klářina sestra. Právě ona podle obžaloby spoluorganizovala týrání, do rodiny své sestry přivedla Škrlovou a poté spoluřídila další události v rodině, sama zastupovala Škrlovou při studiu na Masarykově univerzitě. K případu se zatím prakticky nevyjádřila.

Hana Bašová Známá též jako teta Nancy, vychovatelka v brněnském domě dětí Paprsek, který vedla Kateřina Mauerová. Měla se podílet na týrání. Patřila do uskupení, jehož členy byla většina obžalovaných a jež vzniklo kolem Josefa Škrly.

Jan Škrla Bratr Barbory Škrlové, který podle policie rovněž závažným způsobem mučil děti a věděl o věznění sourozenců a pravděpodobně i své sestry.

Jan Turek Kamarád Jana Škrly, chodil s ním do skautu. Měl se rovněž podílet na mučení a týrání obou sourozenců.

Barbora Škrlová Nejzáhadnější postava příběhu. Třiatřicetiletá žena se vydávala za třináctileté dítě, v této identitě se pohybovala v domácnosti Kláry Mauerové. Je obžalovaná kvůli týrání chlapců, stále není jasné, zda nebyla také sama týrána.

DALŠÍ AKTÉŘI

Radek Coufal Otec Ondřeje a Jakuba. S matkou se už před lety rozvedl, nyní se uchází o právo vychovávat obě děti.

Josef Škrla Otec Barbory a Jana Škrlových. Podle některých zdrojů hlava záhadné sekty, odštěpené od Hnutí Grálu. Jeho současný pobyt je neznámý.

Milana Smékalová Dětská lékařka, která je v souběžně vedeném procesu obžalovaná, že neohlásila jizvy a stopy po mučení na tělech chlapců.

Věty, které včera zazněly u soudu

„Drželi děti celodenně zavřené v psích klecích, nutili je učit se nazpaměť vulgární texty, a když úkol nezvládly, bili je páskem nebo rákoskou do různých míst na těle,“ stojí v obžalobě o týrání chlapců, na kterém se podílely především sestry Mauerovy. Oba chlapce nutily také k sebepoškozování cigaretami nebo nožem.

„Ostříhala jí vlasy, nabarvila a nasadila jí hnědé kontaktní čočky,“ řekla Klára Mauerová o tom, jak se sestrou připravily dceru herce Viktora Skály na roli Aničky při odběru DNA. O tom, jak se při odběru chovat, prý poučovala Marii Skálovou i Barbora Škrlová.

„Já jsem na žádné chatě nebyl a toho jednání jsem se neúčastnil,“ reagoval Jan Škrla na obvinění, že týral oba chlapce nedaleko Brna. Mimo tato slova včera u soudu nepromluvil.

„Obviněná Kateřina Mauerová posypala podlahu moukou a nutila Ondřeje stát na místě tak, aby na zemi nebyly šlápoty,“ přiblížila zvrácené praktiky obžalovaných státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. Následky si podle ní chlapci ponesou celý život.

„Na prsou ne, hladila jsem ji na přirození. Začala se usmívat,“ připustila Klára Mauerová své techniky, jak uklidnit Aničku alias Barboru Škrlovou. Mauerová se tak chtěla k „dívce“ přiblížit jako matka.

„Josef Škrla bude jako svědek navrhován. Uvidíme, jakým způsobem bude zajištěna jeho účast u soudu,“ řekla žalobkyně Zámoravcová o otci Barbory, který je považován za důležitou osobu stojící v pozadí celého případu. Vliv sekty v celé kauze včera Klára Mauerová popřela.

„Já budu tvrdit, že moje klientka je obětí, a budu se to snažit prokázat,“ uvedl Richard Novák v reakci na obžalobu své klientky Barbory Škrlové. Podle státní zástupkyně chlapce i ona týrala – Ondřeje měla topit v lavoru. Vše za dohledu matky chlapce.

„K dané věci se vyjádřím. Teď ale ne. Věřím v média a ve vaši korektnost ,“ řekl novinářům Jan Turek. S Bašovou a Škrlou pobývají na svobodě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat