5. února 2016 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo člunů raději letadlem. VIP uprchlíci dorazili i na českou Ruzyni

Letiště. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Cizinecká policie sleduje na ruzyňském letišti nový fenomén takzvaných VIP uprchlíků. Místo po moři cestují dobře situovaní migranti do Evropy v letadlech. Potvrdila to analýza cizinecké policie, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Přeplněné čluny, rozbouřené moře a vyděšení lidé v záchranných vestách. To jsou obrazy, které z pobřeží Řecka či Itálie nejčastěji ilustrují strastiplnou cestu stovek tisíc uprchlíků do Evropy. Pro bohatší běžence, jak dokládají informace z cizinecké policie, však existuje mnohem jednodušší a bezpečnější putování za novým životem. Místo služeb převaděčů využívají překupníky, od nichž si za tisíce eur pořídí padělané doklady. Pak už stačí jen nasednout do letadla - směr „Schengen“.

„Proč skončili zrovna u nás, nevíme. Často odmítají vypovídat,“ řekl serveru Lidovky.cz vrchní komisař skupiny dokladů cizinecké policie Karel Bílek. Jejich cílovou destinací je podle něj hlavně sousední Německo či skandinávské země.

Zatímco v roce 2014 přiletělo s padělanými doklady osm Syřanů, letos už to bylo čtrnáct, což je podle Bílka v našem měřítku velký nárůst. „Jedná se o bohatší Syřany, kteří mají na to se sem dostat. Loňský rok bych viděl jako rekordní,“ uvedl Bílek. Podle něj měli Syřané hlavně italské občanky ale i rumunské doklady. „Mezi zajištěnými padělky byly i francouzské pasy,“ doplnil.

Podobně zachytila na letištích policie i uprchlíky z Konga či Íránu. Na migrační vlně se nově snaží „vydělat“ také Albánci. Oproti dvěma chyceným v roce 2014, se loni ve statistikách objevilo hned šestnáct Albánců.

Byť jde v Česku celkově jen o desítky případů, podle cizinecké policie dobře ilustrují nový trend, který v klíčových uprchlických destinacích bude řádově vyšší. „Kolegové z Německa se často diví našim menším číslům, ale Ruzyně není zas tak velké letiště,“ usmál se Bílkův nadřízený Hubert Lang.

Tři výrazné dominanty Prahy od Filsakova týmu z 60. a 70. let: hotel...

Loni policie zachytila na českých mezinárodních letištích - přesněji v Praze, Brně a Pardubicích - celkem 158 falešných dokladů. Ve srovnání s rokem 2013 jde o více než dvojnásobek. Objevil se ale i další fenomén. Policisté v Česku chytili desítky Ukrajinců, kteří se na falešné doklady snažili dostat do Velké Británie. „Chtěli tam za rodinami,“ míní Bílek. Navíc jsou jejich padělky preciznější než v minulosti. Často k pokusu dostat se přes Lamanšský kanál používají falešné rumunské občanky.

Rekordní rok

Cizinecká policie loni nakonec odhalila mnohem více falešných dokladů a cenin než v roce 2014, a to 2502. Statistika je však silně zkreslená, neboť se do konečného čísla počítá 887 padělaných dálničních známek a 208 stravenek. Padělaly se také neschopenky od doktora či doklady k vozidlům.

I přesto, že cizinecká policie loni chytila 8653 cizinců, kteří byli v tuzemsku nelegálně, se v případě běženců falešné doklady objevovaly jen zřídka. „Je třeba zdůraznit, že drtivá většina migrantů neměla žádné cestovní doklady,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci šéf cizinecké policie Milan Majer. Šlo hlavně o Syřany, ale také Iráčany, Pákistánce či Afghánce.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.