Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Místo Janáčkovy rodiny Korejci

Česko

Kupecké domy ve Frýdku opět stojí, ostudný supermarket ale zůstal

FRÝDEK-MÍSTEK Staré centrum Frýdku-Místku vstalo z mrtvých. Alespoň tedy částečně - blok původních historických domů, v nichž žili předkové skladatele Leoše Janáčka, připomíná jeho replika s byty korejských manažerů.

Znovu postavit domy do téměř původní podoby podle dobových fotografií i obrazů se rozhodl podnikatel Milan Kedroň. „Sbírám historická auta a velmi mi vyhovoval ten záměr - spojit obnovu historického centra s výhodnou investicí,“ vysvětluje.

Spousta lidí ve městě ani netuší, co na místě domů původně stálo. „Je dobře, že se spojili soukromý investor a město, které by mělo ctít svoji historii. Je to ideální symbióza,“ pochvalovala včera investici primátora Eva Richterová, když na domech odhalovala novou pamětní desku za bezmála sto tisíc korun. Ta připomíná, že v jednom z domů žil od roku 1740 praděd Leoše Janáčka Jan, profesí soukeník, a také Janáčkův dědeček Jiří, pozdější učitel. V roce 1778 se Janáčkova rodina kvůli nedobré finanční situaci odstěhovala do Petřvaldu.

Poslední nájemník v kupeckých domech bydlel ještě v roce 1974, v té době už byly deset let kulturní památkou. Originální stavby v podstatě spadly v osmdesátých letech minulého století, ačkoli existovaly plány na jejich rekonstrukci. Z domů zůstaly, až na výjimky, jen suterény. Oficiálně to potvrdilo ministerstvo kultury, když v roce 2004 rozhodlo, že domy už nejsou kulturní památkou, protože ze všeho zbyla jen torza.

Postavení replik mnoho lidí ve městě ocenilo. „Jsem šťastná. Úplně vidím, jak to tady všechno bylo,“ vzpomínala včera dvaadevadesátiletá Eliška Servátková, která prožila své dětství v nedalekém frýdeckém zámku. Historické centrum Frýdku i s kupeckými domy často malovala. „Je to taková kulisa, ale je dobře, že alespoň budí dojem historické uličky,“ řekl historik Jaromír Polášek z Muzea Beskyd. Záměr postavit repliky domů chválila i radniční opozice. „Alespoň se vrátí část staré krásné části města,“ prohlásila Martina Konečná z frýdecko-místecké ODS.

Hned vedle domů v Hluboké ulici však stojí obrovská budova Kauflandu, svými rozměry větší než frýdecké náměstí. Stavba supermarketu v roce 2003 vyvolala ve městě řadu vášní, které dodnes neutichly. Kaufland ve Frýdku-Místku odborníci uvádějí jako odstrašující příklad, jak polistopadové politické reprezentace neblaze změnily historické části měst.

Proti velké stavbě v centru protestovalo v roce 2003 v petici více než pět tisíc lidí, odsoudilo ji mnoho architektů, památkáři, dokonce i umělecko-historické společnosti působící v rámci Akademie věd. Vše marně. Tehdejší vedení radnice ČSSD a KSČM stavbě nezabránilo, u voličů však polaritu neztratilo a radnici ovládá dodnes.

„Že se historické domy opravily, to je jistě záslužná činnost. Ale ten kontrast vedle Kauflandu je přímo tragikomický,“ hodnotí současnost frýdecko-místecký antikvář Petr Korč, jeden z organizátorů tehdejších protestů. O Kauflandu jako o bolavém místě mluví i historik Jaromír Polášek. „Prožívám to velice depresivně. Takový typ stavby patří na okraj měst," míní. „Kaufland by asi tady být neměl,“ souhlasí i stavitel replik historických domů Milan Kedroň.

Zastupitelka Konečná je ale optimistka: „Třeba ten Kaufland už za deset let ve Frýdku ani nebude. Může se přece zbourat,“ míní.

***

Hned vedle domů stojí obrovská budova Kauflandu, svými rozměry větší než frýdecké náměstí

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!