Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo složenek e-faktury

Česko

Účty za elektřinu či telefon se brzy začnou objevovat v internetovém bankovnictví

PRAHA Česká spořitelna chystá novinku. Umožní energetickým společnostem, vodárnám či telekomunikačním operátorům zasílání faktur elektronickou cestou přímo do internetového bankovnictví klientů. Zákazník ji pak bude moci jedním kliknutím zaplatit.

„Služba je připravená a otestovaná, čeká se na dokončení implementace, aby první výstavci mohli službu použít a elektronickou fakturaci mohli nabídnout svým koncovým zákazníkům,“ popisuje stav zavádění služby specialista rozvoje obchodu České spořitelny Petr Hojný. Prvními klienty, se kterými spustí spořitelna pilotní provoz, jsou energetické společnosti ČEZ a E. ON. „Spuštění služby u nich očekáváme na pomezí května a června, uvedl Hojný. Internetové bankovnictví spořitelny je na službu podle něj už připravené a čeká se jen na to, až budou firmy schopné spustit ji na své straně.

„Iniciativa vzešla od nás,“ řekl LN mluvčí E. ON Vladimír Vácha.

„Slibujeme si od toho omezení chyb ve fakturaci. Zákazníci nebudou muset nic nikam přepisovat, nikam chodit a jednoduchou operací fakturu zaplatí. Nám pak platba přijde včas,“ dodal Vácha. „Je to pozitivní krok. Bylo by dobré, kdyby se k němu připojilo co nejvíce bank a firem. Je dobré, že když je pro tuto službu opora v legislativě, tak se našel někdo, kdo ji využívá,“ řekl LN šéfredaktor magazínu Lupa Aleš Miklík.

O příchodu faktury do systému bude spořitelna klienta informovat pomocí SMS nebo e-mailu. Za přijetí faktury lidé nic nezaplatí, pouze za příkaz. Firma, která faktury vystavuje, pak zaplatí transakční poplatek a musí zapracovat funkci do svého informačního systému.

Telekomunikační operátoři, kteří posílají fakturu jednou měsíčně prakticky každému Čechovi, se k systému staví vstřícně. „Se spořitelnou proběhlo několik jednání, jednoznačný závěr jsme zatím neučinili,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Jitka Pacolová. „Našim zákazníkům nabízíme v pilotním provozu elektronické vyúčtování služeb zdarma. Tato forma platby skýtá řadu výhod. Zákazníci nemusí archivovat plno papírů a elektronická cesta je ekologická,“ dodala Pacolová.

„Vodafone elektronické vyúčtování už nabízí, nevylučujeme, že v budoucnu budeme nabídku elektronické fakturace dále rozšiřovat,“ uvedl mluvčí operátora Filip Hrubý.

***

Na příchod faktury upozorní SMS nebo e-mail, k zaplacení bude stačit jedno kliknutí

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat