Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo tramvají přijede bagr

Česko

  11:03
BRNO - Z brněnské tramvajové dopravy nezůstane v létě kámen na kameni. Rekonstrukce tramvajové křižovatky v České ulici změní trasu většiny linek a s ní i životy desetitisíců Brňanů. Po České totiž dva měsíce neprojede jediná tramvaj. Ulice bude patřit bagrům.

Jedna z hlavních tepen městské hromadné dopravy, Joštova ulice v křižovatce s Českou v Brně se bude rekonstruovat foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Tak velký zásah ještě Brno nezažilo: i při rekonstrukci křižovatky na Moravském náměstí byla alespoň část linek provizorně v provozu. „Teď to nebylo možné,“ podotýká technický ředitel dopravního podniku Rudolf John.

Výluka postihne osm ze třinácti tramvajových linek a jednu další nepřímo: protože náhradní doprava povede přes Masarykovu, bude muset 30. června skončit provoz historické tramvajové linky centrem města. „O staré tramvaje ale Brno nepřijde, náhradou je o víkendech nasadíme na všechny spoje linky 10 kromě několika ranních odjezdů. Budou lákat k romantickému výletu z centra na Stránskou skálu,“ řekl vedoucí dopravního odboru DPMB Jan Seitl.

Místo přerušené tramvajové dopravy nepojedou náhradní autobusy, dopravní podnik totiž upravil trasy tramvají a jejich číslování. „Snažíme se o orientační jednoduchost pro cestující,“ dodal John. Některé rozdělené linky však dostanou i označení „x“ před její číslo.

Lidé si budou muset zvyknout, že nynější zastávku Česká nahradí celkem tří „náhradní“ České. Většina tramvají bude zastavovat u lázní na Rašínově ulici a projíždět centrem Brna. Na spojích z Bystrce a od Technického muzea budou jezdit obousměrné tramvaje a ty získají provizorní konečnou ve Veveří ulici mezi krajským úřadem a Bílým domem. Třetí „náhradní“  Česká bude na Komenského náměstí, kde se také budou na kolejovém trojúhelníku obracet tramvaje linky 5. „Místa pro přestupy, zejména mezi Bílým domem a Komenského náměstím, označíme šipkami a zřejmě i reflexními pásy. Přesunu lidí uzpůsobíme samozřejmě také jízdní řády,“ slíbil Seitl.

Dopravní podnik začíná cestující upozorňovat už nyní, protože mnozí z nich by se po návratu z dovolených nemuseli v Brně zorientovat. „Už jsem viděla mapku. Nevím, proč se to musí dělat v létě,“ svěřila se LN cestující Pavla Králová. Jenomže právě v létě klesá zájem cestujících o přepravu, Brno opouštějí i desetitisíce vysokoškolských studentů, kteří jinak tramvaje denně využívají.

Dopravní podnik kvůli výluce zahájí největší informační kampaň za poslední roky. Do významných přepravních uzlů přistaví informační autobus, doplní to články ve svém zpravodaji a letáky přímo ve vozidlech. Na místě výluky mají být informační tabule a také informátoři, kteří by měli cestujícím radit, jak v tom všem nezabloudit.
Cena rekonstrukce přestupního uzlu v České přesáhne čtyřicet milionů korun.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...