Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Místo velvyslanců „létající diplomaty“

Česko

Ministerstvo zahraničí se údajně chystá zavřít šest zastupitelských úřadů. O tyto země se budou starat diplomati „na zavolanou“

PRAHA Velvyslanecká politika Černínského paláce si v zámoří koleduje o přezdívku „létající diplomacie“. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už má hotovou mapku s vyznačenými ambasádami, které se chystá kvůli úsporám na ministerstvu zavřít. Má jít hlavně o latinskoamerické a africké země, mluví se například o Venezuele „nekrvavého diktátora“ Huga Cháveze nebo arabském Jemenu.

Pokud by Češi v těchto zemích z nějakého důvodu uvízli, měl by je zachránit tzv. létající diplomat, který by se do země přesouval jen podle potřeby. Podle kritiků by takovému českému ambasadorovi ale chyběla znalost země a hlavně neformální kontakty v ní.

Schwarzenberg se ale nechystá ambasády kosit po desítkách. Původně se spekulovalo až o pětadvaceti úřadech, teď se mluví o šesti diplomatických misích.

„To vysoké číslo, které je nesmyslné, vyšlo z toho, že jsme dělali velmi pečlivý výběr. Pak jsme to seškrtali na minimální počet,“ řekl LN ministr zahraničí.

Smrtící ambasáda Nakonec podle informací LN vypadly ze seznamu ambasád, které se budou rušit, země EU. Mluvilo se například o Estonsku a Lotyšsku. Spekulace se týkají také Pákistánu, kde před dvěma lety zahynul při teroristickém útoku český velvyslanec Ivo Žďárek, nebo stalinistické Severní Koreji. Mezi ohroženými jsou mise v Malajsii, Austrálii, Chile, Maroku či Ghaně.

Včera měla materiál o rušení zastupitelských úřadů posvětit vláda, nakonec věc odložila na příště. Horké jednání na stejné téma ve stejnou dobu ale zažil první náměstek ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Jiří Schneider na zahraničním výboru Poslanecké sněmovny. „Létající diplomati jsou náhražkové řešení, na které mohou doplatit české obchodní zájmy,“ řekl včera zahraničněpolitický expert ČSSD Jan Hamáček.

Model létajících diplomatů se přitom využívá už dnes. V praxi to funguje tak, že velvyslanec v jedné zemi obstarává i přilehlé státy, v nichž má souběžnou akreditaci. Takto je to například v Thajsku, tamní ambasador „obhospodařuje“ také Barmu či Kambodžu. Další varianta jsou dolety diplomata usídleného v Praze, tento model už se vyzkoušel, když se čekalo na zprovoznění ambasády v Ázerbájdžánu.

Ve společném domě Šetřit se dá také sdílením budov zastupitelských úřadů s dalšími zeměmi. V jihoafrickém Kapském Městě to tak již funguje. Je zde jediný konzulát, ve kterém sídlí zástupci všech zemí Visegrádské čtyřky. Při výběru zbytných ambasád hrály roli politické vztahy, obchodní styky, turistická oblíbenost i krajanské vazby na danou zemi. Karel Schwarzenberg ale také musí zohledňovat vztahy s danými zeměmi. Pravděpodobně se také zmenší zastoupení Česka v Austrálii, kde je ambasáda i konzulát. Austrálie naopak v Česku své zastoupení nemá. Tudíž nehrozí, že by se mohla tato země – s nadsázkou řečeno – diplomaticky urazit.

V současné době má ve světě Česko 115 zastupitelských úřadů.

***

AMBASÁDY V OHROŽENÍ Z letošního šestimiliardového rozpočtu ministerstva zahraničí má ministr Karel Schwarzenberg seškrtat dvě miliardy. Na šetření doplatí české zastupitelské úřad v cizině i zaměstnanci Černínského paláce.

V jihoafrickém Kapském Městě to již tak funguje. Je zde jediný konzulát, ve kterém sídlí zástupci všech zemí Visegrádské čtyřky.

Autor: