Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Mistr lehce smetl nováčka

V generálce na odvetu předkola Ligy mistrů Slavia porazila střížkovské Bohemians 5:0

PRAHA Nováčkovský dvojboj zvládli fotbalisté Slavie bez bodové újmy. Po Příbrami v Edenu dokázali včera porazit také Bohemians Praha. V předehrávce čtvrtého kola si červenobílí v lize konečně také pořádně zastříleli, navíc sami neinkasovali. Pěti góly si výrazně zlepšili náladu před středeční odvetou předkola Ligy mistrů s Fiorentinou. „Byl bych rád, kdyby se nám podobný výkon podařilo předvést znovu, i když nás čeká soupeř z trochu jiného soudku,“ uvědomoval si jinak spokojený trenér Slavie Karel Jarolím. „Ani takový výsledek Fiorentinu určitě nevystraší,“ uznal útočník Tomáš Necid.

Před napínavým pohárovým týdnem si hráči v sešívaných dresech dopřáli velmi příjemnou rozcvičku. Ani moc nevadilo, že se před pražským derby rozšířila slávistická marodka o nemocného Šventa a Šenkeříka či zraněného Latku.

Největší podíl na výrazném vítězství si mohli v Edenu připsat dva cizinci - Goce Toleski a Tijani Belaid, autoři tří z pěti gólů. Před přestávkou nejdřív pomáhal Makedonec Toleski góly vytvářet.

V 25. minutě uháněl k hostujícímu brankáři Beláňovi, který ho dokázal před pokutovým územím zastavit, jenže si nedokázal pohlídat míč a akci pohodlně dokončil Belaid. „Na novém stadionu se mi daří. Hrál jsem tu podruhé a zase jsem se trefil,“ usmíval se francouzský záložník.

Konečně přidali na agresivitě Krásná kombinace, při níž si s Toleským narazil tentokrát Necid, znamenala minutu před poločasem pojištění náskoku. Beláň jen bezmocně sledoval, jak Necid dohnal třetím gólem v tabulce nejlepších ligových střelců vedoucího Juna.

Na slávistických kopačkách najednou převládala lehkost. Zbytek zápasu se odehrával výhradně v domácí režii. „Konečně jsme přidali na agresivitě. Přesně jsme splnili to, o čem jsme se před zápasem bavili,“ pokyvoval Jarolím.

Důkazem červenobílé pohody byl i třetí gól. Po přiťuknutí Krajčíka se Toleski dočkal gólové odměny za předchozí aktivitu. Záhy na sebe dokázal opět upozornit Belaid - precizně provedeným přímým kopem z 25 metrů. Brankář střížkovských Bohemians si na balon stačil sáhnout, ale ne ho vyrazit mimo. O první gól v sezoně se přihlásil také střídající Marek Jarolím po další přesné standardní situaci.

Desetitisícovým publikem požadovaný pětigólový příděl byl osm minut před koncem završen. Bezmocní hosté, používající název vršovického souseda Slavie, si ještě vyslechli od slávistického kotle poučení, že „Střížkov není Bohemka“.

Po premiérovém vítězství v nejvyšší soutěži dostal nováček také první tvrdou lekci. „Koledovali jsme si o ni. Byl jsem rád, že už rozhodčí odpískal konec,“ oddechl si trenér Luboš Urban.

***

Slavia Praha 5 Bohemians Praha 0

Branky: 25. a 67. Belaid, 44. Necid, 52. Toleski, 82. M. Jarolím. Rozhodčí: Kovařík - Hojsík, Lakomý. ŽK: Kincl, Macháček, Obermajer, Zbončák, Kwame (Bohemians). Diváci: 10.523. Poločas: 2:0. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Šiklič - Janda (64. M. Jarolím), Tavares, Belaid, Černý - Necid (74. Litteri), Toleski (62. Ivana). Bohemians: Belaň - Macháček, Obermajer, Turtenwald, Zbončák - Galbavý, Fenyk (85. Semerák), Kwame, Zoubek (55. Demeter) - Vošahlík - Kincl (72. Ibe) HODNOCENÍ LN **** *