Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Mladé hvězdy vykoukly zpod deky

Česko

HVĚZDNÉ JESLE

CAMBRIDGE, USA Rho Op, což je zkrácená forma Rho Ophiuchi (Rho Hadonoše) je v naší galaxii oblíbeným cílem astronomů. Nepříliš vzdálené mračno (asi 407 světelných let od Země ) o hmotnosti asi 10 tisíc Sluncí je místem, kde lze pozorovat vznik nových hvězd.

Hlavní složkou mračna je vodík, díky kterému tu intenzivně vznikají nové hvězdy. Dokazují to i nově zveřejněné snímky ze Spitzerova dalekohledu, ze kterých je patrné, že se ve středu mračna skrývá asi 300 mladých hvězd. Jejich střední věk (tedy nejběžnější) je z astronomického hlediska „dětských“ 300 tisíc let.

***

Pravda za falešnými barvami Barvy na kolorovaném záběru Rho Ophiuchi zobrazují relativní teplotu a vývojová stadia hvězd. Ty nejmladší, které mají červenou barvu, obklopují disky prachu a plynu, z nichž mohou vznikat planety. Starší hvězdy, které už se „pleny“ mezihvězdného materiálu zbavily, jsou modré. Světlé mračno ve středu v infračerveném spektru září díky teplu mladých hvězd. Většina hvězd, které se tvoří dnes, vzniká v oblaku tmavého, hustého plynu, který je na snímku patrný jako tmavé mračno. Snímek vpravo dole představuje oblohu kolem Antares a Rho Ophiuchi podle jiného barevného klíče.

Spitzer Space Telescope (SST) je sonda pojmenovaná po americkém fyzikovi Lymanu Spitzerovi jr. (1914-1997). Patří mezi teleskopy sdružené do projektu „Great Observatories“. Hlavním oborem pozorování je infračervená oblast spektra.

Autor: