Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mladé kosatky se učí splachovat

Česko

Zvířata by měla být chráněna i kvůli jejich „kulturnímu dědictví“, tvrdí někteří vědci

Lovecké techniky, jako například „splachování“ tuleňů z ker, se mladé kosatky učí pod dozorem rodičů.

Neuvěřitelně důmyslnou loveckou techniku si vyvinuly některé kosatky dravé žijící při pobřeží Antarktického poloostrova. Doslova spláchnou tuleně z ledu. Poprvé byly při tomto triku přistiženy už v roce 1979. Vědci to tehdy považovali za sice důvtipný, ale zcela ojedinělý nápad mimořádně chytré kosatky.

Nové pozorování novozélandských vědců vedených Ingrid Visserovou z Orca Research Trust ale prokázalo, že „splachování tuleně“ představuje nedílnou součást rejstříku loveckých technik kosatek žijících u Antarktidy. Visserová zveřejnila výsledky pozorování v časopise Marine Mammal Science.

Ingrid Visserová pozorovala celkem šestkrát malé skupiny kosatek, které nejprve odlomily z ledové masy kru s odpočívajícím tuleněm. Ten si zpočátku zjevně nedělal těžkou hlavu z toho, že jej kosatky tlačí i s krou na volné moře. Tam se kosatky seřadily do vyrovnané řady a těsně pod hladinou se rozjely proti kře. Jejich mnohatunová těla zvedla mohutnou vlnu, která se přelila přes kru a strhla tuleně do vody. Tuleň tak padl přímo do rozevřených čelistí kosatky, jež zůstala za krou na číhané. Zajímavé pokračování měl lov v případech, kdy bylo ve skupině mládě. Pak vrátila kosatka kořist zpátky na kru a lov se opakoval. Kosatky tak učily nezkušená mláďata „splachování“ tuleňů přesně podle zásady, že opakování je matkou moudrosti.

„Splachovací“ lov není jedinou zvláštní loveckou technikou kosatek dravých. U argentinského pobřeží se tito impozantní kytovci naučili proniknout s příbojovou vlnou až na pláž, kde se vyhřívají lachtani. V krátkém okamžiku před ústupem vlny kosatka popadne nejbližšího lachtana a stáhne jej do vody. Také tento „vyloďovací manévr“ se učí mláďata od starších kosatek. Důležité je, aby mladé kosatky zvládly dokonalou synchronizaci útoku s postupem vlny, protože jinak jim hrozí, že uvíznou na souši. Oba způsoby lovu jsou založeny na naučeném chování, které si velryby předávají z generace na generaci. Ingrid Visserová považuje podobné lovecké techniky za projevy zvířecí kultury.

Kosatky nepatří mezi druhy ohrožené vyhubením. Přesto mnozí vědci volají po ochraně aspoň některých populací. Status chráněného živočicha by si jistě zasloužily i antarktické či argentinské kosatky. Pokud by byly vyhubeny, kosatka dravá jako živočišný druh by přežila. Nenávratně by však zmizely jedinečné projevy zvířecí kultury - „splachovací“ a „vyloďovací“ techniky lovu.

Autor: