1. srpna 2017 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztracené mládě pumy našli na zahradě rodinného domu. Odchytová služba ho uspala

Puma americká. Izzy ze zooparku ve Zvoli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puma americká. Izzy ze zooparku ve Zvoli. | foto: Zoopark Zvole

VRANÉ NAD VLTAVOU Ze zooparku ve Zvoli u Prahy uteklo v noci na pondělí sedmiměsíční mládě pumy. Podle ředitele zooparku Tomáše Machače poškodil neznámý pachatel v noci na pondělí klec, ve které puma byla. Mládě bylo v úterý uspáno a chyceno ve Vraném nad Vltavou. Nikdo nebyl zraněn.

Podle mluvčího policie Prahy-venkov jih Zdeňka Chalupy kriminalisté v souvislosti s případem vyšetřují, zda nebyl spáchán přečin porušování domovní svobody. Existuje totiž podezření, že někdo do zooparku vnikl a poškodil klec.

Mládě pumy, které v noci na pondělí uteklo ze zooparku ve Zvoli u Prahy, našli v úterý lidé ve Vraném nad Vltavou. Sedmiměsíční zvíře bylo uspáno a odvezl si ho majitel. Nikdo nebyl zraněn, řekla policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Policie přijala po 05:00 informaci, že šelma byla spatřena ve Vraném u mateřské školy. O hodinu později se nacházela na zahradě rodinného domu v Březovské ulici. Na místo přijela odchytová služba s uspávací pistolí a majitel, který si zvíře po odchycení odvezl.

„Z naší strany byly do pátrání zapojeny hlídky z obvodních oddělení a dopravního inspektorátu. Nikdo nebyl během pobytu zvířete na svobodě zraněn nebo jsme zatím žádnou takovou informaci neobdrželi,“ uvedla mluvčí.

Podle pondělního vyjádření ředitele zooparku Tomáše Machače poškodil neznámý pachatel klec, ve které bylo zvíře zavřeno. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody,“ řekl k tomu dnes Chalupa. Policisté podle něj prověřují podezření, že někdo na pozemek neoprávněně vnikl a klec poničil.

Veterináři zoopark naposledy kontrolovali před několika dny. „Kontrola ještě nebyla dokončena. V jejím rámci zažádal chovatel o rozšíření chovu o jedno kotě pumy a jedno liščí mládě. Na základě zjištění o probíhajícím řízení o odstranění stavby nebude povolení vydáno,“ řekl ČTK zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.

Jak v pondělí řekl starosta Zvole Miroslav Stoklasa, má sice ředitel povolení k chovu zvířat, všechny stavby ale stojí nelegálně. „On na všechny budovy, kotce, výběhy, přístřešky nemá stavební povolení. Navíc je to v rozporu s územním plánem, který povoluje jen chov drobného domácího zvířectva,“ řekl Stoklasa. V prosinci loňského roku podle něj vešlo v platnost rozhodnutí, které majiteli přikazuje všechny stavby odstranit. Termín k odstranění vyprší 23. srpna.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz