Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mezi lékaři to nepřestává vřít. Přesčasy v prosinci odmítlo téměř pět tisíc z nich

Operace - ilustrační foto. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přesčasovou práci v prosinci vypovědělo asi 4 900 lékařů a lékařek. Na Facebooku o tom informovala Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2021 je v sekci akutní péče, která se týká zejména práce v nemocnicích, asi 22 600 lékařských úvazků.
  10:13aktualizováno  11:47

Lékaři protestují proti legalizaci možnosti sloužit ročně až 832 přesčasových hodin, dosud zákoník práce počítal s polovinou. Podle zástupců sekce ale lékaři už v současné době v některých nemocnicích slouží víc.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden přislíbil, že navrhne další změnu zákona, která vrátí přesčasy na původní počty hodin.

„Věřím, že poté, co v říjnu na plánovaném jednání představíme Sekci mladých lékařů ČLK naše návrhy řešení, a to nejen novelu zákoníku práce, by mohlo dojít ke změně jejich postoje,“ uvedl na dotaz mluvčí úřadu Jakob. Zároveň dodal, že předpokládá, že v nemocnicích, které ministerstvo přímo řídí, tuto situaci zvládnou a péče o pacienty nebude omezena.

Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je nyní vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané. Již dříve avizovali, že mohou v prosinci chybět lékaři až na 24 tisíc služeb. Prohlásili, že akutní péče o pacienty ohrožena nebude, mohou být ale podle nich omezeny plánované výkony.

Už dříve mladí lékaři uvedli, že dobrovolná přesčasová práce je na některých pracovištích vynucována, problémy jsou podle nich nyní i s podáváním jejích výpovědí. „Z mnoha nemocnic máme informace o nečistých praktikách odmítání převzetí výpovědí, požadováním výpovědí z celého pracovního poměru a dalších,“ uvedli zástupci sekce.

Protestující lékaři požadují změnu zákoníku práce a finanční ohodnocení, které bude dostatečně vysoké už za základní pracovní dobu. Podle dřívějších informací tvoří přesčasy a služby zhruba polovinu měsíčního příjmu lékaře. Průměrná hrubá mzda lékaře v roce 2021 byla podle informací Českého statistického úřadu 83 808 korun, průměrná hrubá mzda napříč ekonomikou 37 839 korun.

„Reálný stav je nevyhovující, nesmíme se uspokojit s kosmetickými úpravami beztak ignorované legislativy, žádáme takový zákoník práce, který bude možné dodržovat a následně i kontrolovat. Žádáme adekvátní ohodnocení již za práci v základní pracovní době a změny v postgraduálním vzdělávání lékařů,“ uvedli zástupci sekce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!