Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladík Berdych překonal Lendla

Česko

BREE/PRAHA Když v sobotu slavil vyhranou čtyřhru, ani ho nenapadlo, že se ve svých čtyřiadvaceti letech zapsal mezi české daviscupové legendy.

Ano, mladík Tomáš Berdych zaznamenal třiadvacáté vítězství v prestižní týmové soutěži, čímž překonal i legendárního Ivana Lendla. „Dosáhnout něčeho takového je určitě moc sympatické,“ pochvaloval si pak rodák z Valašského Meziříčí. Tvářil se u toho ale trochu překvapeně.

Počet Lendlových triumfů dorovnal, když v pátečním zápase porazil oporu belgického týmu Oliviera Rochuse. Posléze ho v historických tabulkách odsunul za sebe, protože spolu s Radkem Štěpánkem v sobotní čtyřhře rozdrtil domácí pár a zařídil tak postup Česka do červencového čtvrtfinále.

Stejně jako osminásobnému grandslamovému vítězi mu nasbírání třiadvaceti vítězství zabralo dlouhých sedm let. „Ale on má pořád to jedno, na které my tady stále čekáme,“ připomněl Berdych fakt, že na rozdíl od svého předchůdce nevyhrál salátovou mísu. Lendl totiž přispěl v roce 1980 k zisku slavné trofeje třemi body.

Jenže zatímco Lendl, který včera oslavil padesáté narozeniny, už počet svých daviscupových výher určitě nenavýší, Berdych má před sebou ještě spoustu let na kurtu a také všechny předpoklady k tomu, aby překonal i nejvyšší metu. Vždyť už teď je mezi nejúspěšnějšími českými reprezentanty v Davis Cupu. V tabulkách mu patří desáté místo. Aby dohonil rekordmana Jana Kodeše, jenž během své kariéry vyhrál šedesátkrát, mu zbývá ještě hodně práce.

Zkušenosti mu ovšem nechybí. Svou premiéru zažil už v roce 2003, kdy si ho do týmu povolal tehdejší nehrající kapitán Cyril Suk. Berdych se v baráži proti Tchaj-wanu ukázal dvěma vítězstvími a brzy vytvořil silný tým s Bohdanem Ulihrachem a Jiřím Novákem. Od té doby se pomalu stával důležitým článkem výběru a porážel nejednoho věhlasného soupeře. Dnes už je pro Česko nepostradatelný.

***

Předstihl legendu

Berdych a Lendl

v Davis Cupu

Tomáš Ivan

Berdych Lendl

23/9 výhry/prohry 22/15

14/8 dvouhra 18/11

9/1 čtyřhra 4/4

16 celkem střetnutí 17

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!