Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladého Rusa podezřelého z útoku na Stropnického dům prozradila kukla

Česko

  6:00
PRAHA - Dvacetiletého mladíka, který je ve vazbě kvůli podezření ze spáchání útoku na dům ministra Stropnického, brněnští policisté zadrželi jen díky náhodě. Na demonstraci, které se muž ruské národnosti zúčastnil na konci června, totiž připoutal pozornost hlídky kvůli zakrytému obličeji. Až po zkontrolování dokladů zjistila, že jde o celostátně hledanou osobu.

Martin Stropnický odpovídá ve volebním štábu hnutí ANO novinářům na otázky. foto: MAFRA: David Neff

V okolí Moravského náměstí v Brně se na konci června střetly dvě názorově protichůdné skupiny kvůli postoji k imigrantům. V táboře, který se postavil vlně nenávisti vůči nim, stál i dvacetiletý mladík ruské národnosti žijící přechodně v Česku. 

Policie zadržela muže ruské národnosti podezřelého z útoku na Stropnického dům

V davu několika stovek se schovával se zakrytým obličejem - v té době po něm totiž bylo vyhlášeno celostátní pátrání pro podezření, že to byl právě on, kdo hodil čtyři lahve s výbušnou směsí na dům ministra obrany Martina Stropnického.

Zradila ho přikrytá tvář

Jenže právě kukla, za kterou se chtěl pravděpodobně skrývat, nakonec byla důvodem, proč skončil v policejních poutech. Když brněnské hlídka zkontrolovala jeho doklady, zjistila, že jde o muže, po němž je vyhlášeno celostátní pátrání. Policie jej tak zadržela ještě v ten samý den, kdy se jí nepodařilo ho dopadnout přímo v místě jeho bydliště. 

Mladíka podezřelého ze spáchání zločinu obecného ohrožení ve stadiu pokusu nakonec předali pražským kolegům, jež případ vyšetřují. „Zúčastnil se brněnské demonstrace. Byl ale na druhé straně, podporoval uprchlíky, nikoli odpůrce imigrantů,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí brněnské policie Petra Vedrová.

Policie informovala ambasádu

Policie o případu informovala i ruskou ambasádu. „Bylo nám sděleno, že je ruské národnosti. To jsou všechny informace od policie kvůli tomu, že stále probíhá vyšetřování,“ řekl mluvčí velvyslanectví Daniel Shapovalenko s tím, že se úřad v případu nijak neangažuje. 

Jestli by na akci sám, nebo s někým, policie vzhledem k poměrnhě vysokému počtu návštěvníků neví. „Šli jsme ho zkontrolovat kvůli tomu, že měl zahalený obličej, což je přestupek proti shromažďovacímu právu. Pokud byl na nějakém takovém shromáždění, neměl mít zahalený obličej. Šli jsme ho na to tedy upozornit a při té příležitosti jsme zkontrolovali jeho totožnost. Tak jsme zjistili, že je v pátrání,“ doplnila s tím, že brněnští policie mladíka neprodleně předala pražské policii, která pátrání vyhlásila. 

Výslech až v Praze

Právě až u kolegů v metropoli se podrobil muž policejnímu výslechu. Co bylo jeho předmětem a proč se kriminalisté o mladíka zajímali i z jiného důvodu, pražská policie nechtěla sdělovat. „Takové okolnosti nebudeme komentovat vzhledem k tomu, že stále probíhá vyšetřování,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policie bedlivě hlídá Stropnického dům. Lidé z okolí ale o útoku žháře sotva vědí

Na případ bylo ještě donedávna s ohledem na bezpečnost šéfa ministerstva uvaleno informační embargo. I měsíc od incidentu o případu úřady mlčí. Záležitost nechtěl pro server Lidovky.cz blíže komentovat jak dozorující státní zástupce Ladislav Malovec, tak Stropnického resort. „Vzhledem k tomu, že vyšetřování stále probíhá, nebudeme sdělovat žádné podrobnosti,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. 

Anarchisté se za I. postavili

Totožnost mladíka není známá. Pravděpodobně měl ale blízko k uskupení Asociace Alerta, které se za něj krátce po jeho vzetí do vazby postavilo. V textu na webových nazvaném „Další kamarád ve vazbě!“ příznivci anarchismu napsali: „Fakt, že obviněný z útoku na dům ministra obrany je občanem Ruské Federace se podezřele hodí do kontextu politického diskurzu ministerstva obrany. I. (iniciála - pozn. red.) dostal koluzní vazbu, nejpřísnější možné opatření. Jsme s tebou!“

Dům ministra obrany Martina Stropnického v Suchdole. Kolem jeho domu hlídkuje...
Dům ministra obrany Martina Stropnického v pražském Suchdole.

Útok, jenž vyšetřuje státní i vojenská policie, se stal v neděli 7. června kolem čtvrté hodiny ranní. Muž podle vyšetřovatelů hodil na dům ministra čtyři láhve, ve kterých byla podle chemické analýzy hořlavá směs. Láhve údajně dopadly na terasu domu, nevybuchly ale s plnou intenzitou, a tak se plameny podařilo po několika minutách uhasit. Sám Stropnický neví, jestli láhve hořely, protože v době incidentu nebyl doma. Mladíkovi hrozí až osmileté vězení. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!