Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladým komunistům hrozí rozpuštění

Česko

  19:47
PRAHA - Komunistický svaz mládeže by měl podle ministerstva vnitra skončit s politickou činností do konce roku. Mladí komunisté tvrdí, že své stanovy včas změnit nestihnou.

schůze mladých komunistů foto: KSMReprofoto

KSM vznikl jako občanské sdružení, a to podle zákona nesmí politickou činnost vyvíjet. Mladí komunisté propagují svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. Vnitro na základě kauzy KSM dostalo několik dalších podobných podnětů, které se týkají politických aktivit občanských sdružení. Ve sněmovně to dnes řekl ministr vnitra František Bublan.

"Zákon mluví o tom, že určitá činnost je vyhrazena politickým stranám. Já tomu rozumím tak, že propagace určitých politických myšlenek je vyhrazena subjektům, které jsou zaregistrovány jako politická strana, nikoli jako občanské sdružení," poznamenal ministr. Vnitro proto podle Bublana zaslalo KSM dopis s výzvou, aby do konce letošního roku od této činnosti upustil.

Komunistický svaz mládeže podle Bublana usiluje mimo jiné o revoluční překonání kapitalismu a o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků. "To považuji už za skutečně politickou propagandu. To je to, co je vyhrazeno politickým stranám. Politické strany to mohou takto deklarovat, občanská sdružení nikoliv," řekl Bublan.

Rada od zkušenějších soudruhů
Upravit programové dokumenty doporučili mladým komunistům i právní experti KSČM. Měli by zjemnit některé formulace, aby z nich nebylo možné vyvozovat porušení zákona, radí předsedkyně odborné skupiny, poslankyně Zuzka Rujbrová.

Místopředseda KSM Ludvík Šulda, který se jednání expertní skupiny účastnil, ČTK řekl, že se vedení svazu o dalším postupu poradí. 

Ministerstvu se nelíbí, že mladí komunisté jako členové občanského sdružení propagují svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. Svaz naopak tvrdí, že zákony svou činností neporušuje. Ministerstvo v minulosti podobně postupovalo proti mladým republikánům, kteří chtěli zavést domovské právo pro Romy. Nejvyšší soud dal ministerstvu za pravdu a jejich rozpuštění posvětil.

Mladí komunisté: Nechceme do ilegality
Komunistický svaz mládeže (KSM) není podle svého předsedy Milana Krajča do konce roku schopen vyhovět výtkám ministerstva vnitra, chce-li postupovat podle stanov.  "To nestihneme, ani kdybychom chtěli," řekl na dnešním semináři KSM jeho předseda. Z této skutečnosti podle místopředsedy svazu Zdeňka Štefka vyplývá, že zřejmě požádají vnitro, aby jim umožnilo řešit kauzu podle stanov. Programové dokumenty by totiž měl měnit sjezd.

"Nejsme a nechceme se stát ilegální organizací, chceme působit v rámci současných platných zákonů," uvedl Štefek. Mladí komunisté jsou ale přesvědčeni o tom, že zákony neporušují. Dnes citovali z dopisů, které jim s vyjádřením podpory zaslaly komunistické strany a hnutí mladých komunistů ze zahraničí. Zájem o tuto kauzu prý má i levicový zahraniční tisk. 

Ministerstvo vnitra vyzvalo KSM ke změnám programu a stanov už koncem listopadu. Podobně v minulosti zakročilo proti mladým republikánům, kteří chtěli zavést domovské právo pro Romy. Nejvyšší soud se s názorem ministerstva ztotožnil a jejich rozpuštění posvětil.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat