Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mlčenliví svědci holokaustu

Česko

Donedávna byli majitelé těchto předmětů neznámí. Kdysi zabavený židovský majetek se nakonec podařilo identifikovat, cennosti už však není komu vrátit.

Cenné umělecké předměty, které do 28. září vystavuje Uměleckoprůmyslové museum (UPM) pod názvem Návraty paměti, nejsou pouze krásné. Každý z nich má také svůj, bohužel, velmi smutný nebo tragický osud. Podtitul výstavy Příběhy majetku obětí holokaustu napovídá, jak strastiplnou pouť mají předměty i jejich původní majitelé za sebou.

Výstava prezentuje již identifikované zkonfiskované předměty v UPM, a kde je to možné, uvádí textem a fotodokumentací i životní příběh rodiny, z jehož majetku věci pocházejí. „I když už není komu předměty vrátit, tímto způsobem alespoň dostávají své jméno,“ řekla k výstavě, která je výsledkem procesu identifikace ukradeného židovského majetku, ředitelka UPM Helena Koenigsmarková.

Dvakrát ukradený majetek Autoři expozice, Helena Krejčová a Mario Vlček z Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války, již napsali i knihu Výkupné za život, uvedli, že tato záslužná práce je zároveň i lidsky velmi náročná. „Jenom číst ty dopisy od lidí, kteří se jako jediní z rodiny vrátili z koncentračních táborů a prosí, aby jim byly předměty vráceny, protože nemají žádný jiný majetek, je opravdu hrozné. Nastupující komunistický režim jim je ovšem ukradl podruhé,“ dodala k expozici Helena Krejčová.

Zmíněný výzkum s cílem identifikovat pozůstalosti obětí holokaustu naplňuje usnesení washingtonské konference z roku 1998, zaměřené na určení původu a následné restituce židovského majetku zkonfiskovaného v období třetí říše, který dosud nebyl vrácen. V řadě galerijních a muzejních institucí zůstaly předměty z majetku židovských rodin anonymně. V poválečných restitucích se řada cenností nemohla z mnoha důvodů vrátit zpět k původnímu majiteli či jejich dědicům. Dílo zkázy pak dokonal politický a společenský vývoj po roce 1948, kdy byly předměty anonymně převáděny do státních sbírek nebo prodávány v aukcích. Většina předmětů byla darována nebo prodána pod nátlakem, a to jak za nacistické okupace, tak i za komunistické nadvlády. O tom, jak takový „výkup“ probíhal, vypovídají černobílé fotografie, zobrazující občany označené židovskou hvězdou, jak odevzdávají cennosti do přeplněných skladů, z nichž si pak příslušníci německých rodin vybírali za minimální obnos zařízení do svých bytů.

Malé napravení velkých křivd Expozice Návraty paměti je zcela mimořádný projekt s nesmírnou společenskou a lidskou hodnotou. Vystavené předměty jsou malým napravením obrovských křivd, bezpráví a bezmoci. Některé z nich měly to štěstí, že se jim dostalo alespoň této satisfakce - vystavení spolu s fotografií rodiny, v jejímž domově začínaly svůj „umělecký“ život. Kromě významných sběratelských rodin Petschků a Gellertů a dalších jsou tu příběhy cenností z majetku Hedviky Schickové, Růženy Lechnerové, Kamily Mautnerové... a s nimi jako tišší svědci jejich minulosti koflíky, misky, figurky, flakony, busty z porcelánu Míšeň nebo Sévres, předměty z bílého i barevného skla z nejprestižnějších dílen z celého světa.

Publikace Výkupné za život obsahuje kromě více než stovky identifikovaných předmětů, jež patřily židovským obyvatelům českých zemí, též odbornou, avšak velmi srozumitelnou studii o podmínkách vystěhování Židů, vývozu uměleckých předmětů a vynucených darů, sahající až do poválečného období.

***

Opožděná satisfakce

Návraty paměti - zabavený

majetek obětí holokaustu

Uměleckoprůmyslové museum

v Praze

27. června - 28. září

Komentované prohlídky se

uskuteční 7. července,

11. srpna a 8. září, začátek

vždy v 17 hodin

www.upm.cz

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.