Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Mluvčí prý dával špiclovat politiky

Česko

Mluvčí britského premiéra dřív šéfoval bulvárnímu listu, ve kterém se prý za jeho éry ve velkém odposlouchávaly mobily politiků a celebrit.

LONDÝN/PRAHA Novináři mají k politice blízko, tak blízko, že v ní řada z nich dřív nebo později skončí. Patří k nim i Andy Coulson, současný mluvčí britského premiéra Davida Camerona, kterému se však jeho žurnalistická minulost stala přítěží. V dobách, kdy pracoval jako šéfredaktor britského bulvárního plátku The News of the World, totiž prý své reportéry nutil, aby si obstarávali materiál pro články prostřednictvím odposlechů mobilních telefonů politiků a celebrit. V praxi to fungovalo tak, že dotyčným „vybírali“ vzkazy uložené v hlasových schránkách na serverech mobilního operátora.

Stín podezření na Coulsonovi ulpěl už loni, tehdy na základě článku otištěném v deníku The Guardian, ale policie nakonec vyšetřování zastavila. Teď zvažuje, že by je obnovila na základě výpovědi Coulsonova bývalého podřízeného, reportéra listu The News of the World Seana Horea, který v rozhovoru pro americký list The New York Times řekl, že šlo o „běžnou praxi“.

Celá věc se rychle zpolitizovala, a to díky labouristům, rivalům Cameronovy konzervativní strany. Coulson k tomu vzkázal jen to, že ochotně policii řekne, co ví, obvinění jako taková ale odmítá.

Jakkoliv fantasticky celá věc zní – novináři, kteří se dokáží napojit na server mobilního operátora a vyposlechnout si zprávy z hlasové schránky – přece jen staví na faktech. Bývalý šéf rubriky o královské rodině v listu The News of the World Clive Goodman byl před třemi lety přesně z takového počínání usvědčen a skončil ve vězení. S technickou stránkou odposlechů mu pomáhal soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který je dnes taky za mřížemi.

Důkaz? Ten si opatříte snadno Bulvár tvrdil, že šlo o „ojedinělý“ případ, přesto Coulson krátce na to rezignoval. Podle listu The Guardian se prý praxe v redakci rozmohla tak, že byly odposlouchávány stovky celebrit. A bývalý reportér Hore dnes tvrdí, že o tom současný mluvčí britského premiéra nejen věděl, ale že k tomu své lidi přímo nutil.

Coulsonův největší problém je, že nechal odposlouchávat i politiky – mezi těmi, kteří mají podezření, nebo je dokonce prokázali s pomocí mobilního operátora, jsou bývalá labouristická ministryně ve vládách Tonyho Blaira i Gordona Browna Tessa Jowellová nebo někdejší vicepremiér John Prescott.

Prvně jmenovaná podle BBC tvrdí, že se do jejího telefonu někdo „naboural“ osmadvacetkrát. Experti k tomu dodávají, že důkaz odposlechu mohla získat celkem snadno, a to pokaždé, když jí telefon ohlásil novou zprávu v hlasové schránce, ale ta byla buď už jednou přehraná, nebo vymazaná.

Vnucuje se tudíž otázka, jestli Coulson získaný důvěrný materiál nezneužil i ve prospěch svého současného zaměstnavatele, šéfa konzervativců Davida Camerona. Nastoupil k němu jen pár týdnů poté, co se vzdal místa šéfredaktora listu The News of the World...

Autor: