Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

„Mnichov, to bylo osvobození“

Česko

Ewaldu Rössnerovi trvalo čtyřicet pět let, než nabral sílu znovu se podívat na domov, z nějž jeho rodinu po válce vyhnali. Na to, jak se Češi k Němcům na Bruntálsku po válce chovali, nikdy nezapomene. „Otce odvlekli do blízkého sklepení a několik mladíků, kterým nebylo víc než šestnáct sedmnáct let, ho zmlátilo hadicí od hasičské stříkačky. Totéž se dělo další den,“ vzpomíná a ještě dnes se mu při tom lesknou slzy v očích. Není proto divu, že když je dotázán na Mnichov, zvýší hlas. „To pro nás bylo osvobození!“

Podobné výroky spolehlivě nadzvednou ze židle každého Čecha, který rok 1938 zažil. O válce a době, která jí předcházela a následovala, je totiž málokdo schopen uvažovat s přihlédnutím k oběma stranám, k oběma verzím příběhu. Němci i Češi mají při vyprávění o svých osudech dodnes tendenci zdůrazňovat spíš příkoří a to, co je dělilo, než to, co je spojovalo.

Přesto ale někteří Němci i Češi umějí obrátit list. Ačkoli se naprostá většina Němců ze Sudet nechce vrátit, od počátku 90. let finančně podpořili opravu bezpočtu většinou církevních památek v oblastech, které považují za svůj domov, a jež by jinak nezřídka čekalo další chátrání a demolice. A je to také příležitost k setkání Čechů a Němců.

Příkladem budiž znovuvysvěcený kříž na křižovatce cest u Horních Životic na Bruntálsku. „Kolem toho kříže projeli na vozech tažených koňmi všichni Němci vyhnaní z okolních vesnic,“ vzpomíná Rössner.

Více čtěte v příloze Orientace

Autor: