Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobilům ve škole zvoní hrana. Žáci při výuce hrají hry, posílají taháky a loví pokémony

Česko

  11:25
Vzít si do školy mobil, během první vyučovací hodiny zkontrolovat Facebook, místo poslouchání učitelčina výkladu o rovnicích si zahrát hru a namísto zapisování vlastností chemických prvků usilovat o chycení dalšího pokémona. O přestávce zavolat rodičům a místo hry se spolužáky hurá na chat.
Ilustrační foto: školák

Ilustrační foto: školák foto: Shutterstock

Tak leckde vypadá běžné školákovo dopoledne. Není divu, že se ředitelé uchylují k poměrně radikálnímu kroku. Do školních řádů připisují reguli o zákazu používání mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení, jako jsou tablety a iPady. Někde jsou natolik přísní, že zákaz vztahují dokonce i na dobu přestávek.

Ke školám, které od začátku letošního školního roku nastolily tvrdý režim, patří například pražské gymnázium PORG. „Na našich základních školách jsme se zákazem přišli už loni a toto opatření se nám během uplynulého školního roku osvědčilo, děti se lépe soustředí a věnují se konečně tomu, čemu se ve škole věnovat mají, tedy výuce,“ řekla ředitelka společnosti PORG Dagmar Dluhošová. Podle nového školního řádu si žáci a studenti Porgu sice mohou brát mobily do škol, zapnout je ale nesmějí. „A to ani o přestávce,“ dodává Dagmar Dluhošová, podle níž si děti místo běžného pobíhání po školní chodbě a povídání posílaly během pojídání svačiny zprávy.

K restrikci se uchýlilo také vedení 1. základní školy Říčany. Zdejší ředitel Pavel Bednář je sice shovívavější a o přestávkách děti nechává, ať si se svými mobily dělají, co uznají za vhodné, během výuky je ale musejí mít vypnuté. Kdo nařízení poruší, má smůlu. Učitel mu telefon zabaví a do školy si pro něj musí přijít rodiče. „Jinak to nešlo. Děti si přes mobily posílaly vzkazy a taháky a tu a tam si i natáčely pro pobavení učitele,“ ospravedlňuje své rozhodnutí Bednář.

Mají školy právo používání mobilů zakazovat? Co na to Česká školní inspekce? A jak elektronika ve třídách mění výuku?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat