Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
13. září 2016 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mobilům ve škole zvoní hrana. Žáci při výuce hrají hry, posílají taháky a loví pokémony

Ilustrační foto: školák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: školák | foto: Shutterstock

Vzít si do školy mobil, během první vyučovací hodiny zkontrolovat Facebook, místo poslouchání učitelčina výkladu o rovnicích si zahrát hru a namísto zapisování vlastností chemických prvků usilovat o chycení dalšího pokémona. O přestávce zavolat rodičům a místo hry se spolužáky hurá na chat.

Tak leckde vypadá běžné školákovo dopoledne. Není divu, že se ředitelé uchylují k poměrně radikálnímu kroku. Do školních řádů připisují reguli o zákazu používání mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení, jako jsou tablety a iPady. Někde jsou natolik přísní, že zákaz vztahují dokonce i na dobu přestávek.

Ke školám, které od začátku letošního školního roku nastolily tvrdý režim, patří například pražské gymnázium PORG. „Na našich základních školách jsme se zákazem přišli už loni a toto opatření se nám během uplynulého školního roku osvědčilo, děti se lépe soustředí a věnují se konečně tomu, čemu se ve škole věnovat mají, tedy výuce,“ řekla ředitelka společnosti PORG Dagmar Dluhošová. Podle nového školního řádu si žáci a studenti Porgu sice mohou brát mobily do škol, zapnout je ale nesmějí. „A to ani o přestávce,“ dodává Dagmar Dluhošová, podle níž si děti místo běžného pobíhání po školní chodbě a povídání posílaly během pojídání svačiny zprávy.

K restrikci se uchýlilo také vedení 1. základní školy Říčany. Zdejší ředitel Pavel Bednář je sice shovívavější a o přestávkách děti nechává, ať si se svými mobily dělají, co uznají za vhodné, během výuky je ale musejí mít vypnuté. Kdo nařízení poruší, má smůlu. Učitel mu telefon zabaví a do školy si pro něj musí přijít rodiče. „Jinak to nešlo. Děti si přes mobily posílaly vzkazy a taháky a tu a tam si i natáčely pro pobavení učitele,“ ospravedlňuje své rozhodnutí Bednář.

Mají školy právo používání mobilů zakazovat? Co na to Česká školní inspekce? A jak elektronika ve třídách mění výuku?

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.