Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobily politiků chrání šifrovací krabičky

Česko

  8:54
PRAHA - Česko předsedá EU již téměř měsíc. Vrcholní tuzemští politici při řešení dodávek plynu či konfliktu v Gaze denně hovoří se svými protějšky pomocí mobilů.

Topolánkova sms foto: Reuters

Je takový rozhovor premiéra Topolánka s francouzským prezidentem Sarkozym bezpečný? Experti z ministerstva obrany a vnitra tvrdí, že ano.
 
Topolánek, podobně jako třeba americký prezident Obama, pro mobilní komunikaci používá přístroj BlackBerry, který má vysoký standard šifrování dat.

Co ale další politici, kteří používají jiné mobilní přístroje. Například prezident Václav Klaus už léta používá stejný telefon Nokia 6210 s monochromatických displejem. „Podobné věci má na starosti Národní bezpečnostní úřad. Pro méně bezpečné telefony se využívá speciální šifrovací krabička. Ta komunikuje s přístrojem přes bluetooth,“ uvedl včera Ladislav Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Mobily bez zabezpečení telefonují například senátoři. „Používám přístroj Nokia, který mám propůjčen. Oficiálně o žádném nadstandardním zabezpečení přístroje nevím,“ řekl včera předseda senátu Přemysl Sobotka.

Ani sebevýkonnější šifrování však nemusí být účinné. Svědčí o tom případ Topolánkovy SMS, kterou v úterý vyfotila agentura Reuters teleobjektivem přímo z displeje.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat