Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mocnosti chtějí snížit schodky

Česko

Vlády zemí G20 prý hodlají do roku 2013 snížit své rozpočtové deficity na polovinu

TORONTO Vlády skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 se dohodly na snížení svých rozpočtových deficitů na polovinu do roku 2013. Hlavní prioritou je ale podpora ekonomiky.

Vyplývá to podle agentury z návrhu komuniké z víkendového summitu G20. Důvěryhodný zdroj Reuters nicméně řekl, že komuniké nebude obsahovat žádná konkrétní doporučení pro jednotlivé země. Dodal, že skupina pravděpodobně zemím umožní, aby si při snižování deficitů zvolily své vlastní tempo.

„Je zapotřebí, aby všechny země připravily důvěryhodné, dobře načasované a prorůstové plány k zajištění rozpočtové udržitelnosti, které budou diferencované a uzpůsobené národním podmínkám,“ píše se podle agentury Reuters v návrhu komuniké.

G20 podle návrhu komuniké rovněž poskytne zemím možnost vlastní volby, zda zavedou daň na banky, která by měla přinést prostředky k hrazení nákladů na finanční krize. Summit G20 končí v neděli.

Evropská unie se minulý týden dohodla, že její zástupci na zasedání G20 pojedou s tím, že bude chtít dosáhnout zavedení světové bankovní daně či poplatku. Česko ale zavedení takovéto daně nepodpořilo.

Obama se zaměřil na Korejce Americký prezident Barack Obama hodlá obnovit úsilí o dokončení dohody o volném obchodu s Jižní Koreou. Prezident na summitu uvedl, že chce zbývající problémy související s dohodou vyřešit do listopadu, kdy se v Soulu zúčastní příštího setkání G20.

„Chci zajistit, aby bylo všechno řádně připraveno, než v listopadu navštívím Koreu. Několik měsíců poté to hodlám předložit Kongresu,“ řekl Obama. „Je to pro naši zem správná věc. Je to správná věc pro Korejce. Posílí to naše obchodní vztahy,“ prohlásil. Mnozí američtí zákonodárci si stěžují na ustanovení dohody ohledně automobilového průmyslu. Ta podle nich nejsou dostatečná k odstranění mimocelních překážek pro dovoz automobilů ze Spojených států do Jižní Koreje, napsala agentura Reuters.

Na dokončení dohody o volném obchodu s Jižní Koreou nyní pracuje rovněž EU. Šéf delegace Evropského parlamentu pro vztahy s oběma korejskými státy Christian Ehler tento měsíc uvedl, že Evropský parlament je ochoten schválit dohodu do konce roku, přestože se tomu intenzivně brání evropský automobilový průmysl.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!