Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Moderní zubař nebolí

Česko

Na moderní estetické zákroky a lidi, kteří je využívají, jsme se zeptali Alexandry Kašťákové, odbornice na záchovnou stomatologii a ředitelky soukromé kliniky Dentaktiv.

* LN Kteří lidé mají zájem o estetické zákroky? Převládají muži, nebo ženy?

Estetickou korekci žádá obvykle několik skupin klientů. Tou první jsou lidé, kteří mají skutečný handicap úsměvu: zuby poškozené vrozenou vadou, ztmavlé v důsledku odumřelého nervu či pigmentované z důvodu nadměrného příjmu pigmentů z kouření, potravin či nápojů, nejčastěji kávy, čaje, červeného vína, coly a barevných džusů. Druhou skupinou jsou klienti, jejichž úsměv je důležitou součástí jejich profesionálního image. Estetické vyladění úsměvu však často dodá odvahu i energii lidem, kteří procházejí ve svém životě obdobím významných změn. Pro odvykající kuřáky bývají vybělené zuby dobrým důvodem nevracet se zpět k cigaretám. Z hlediska pohlaví vedou v zájmu o estetiku ženy. Statistika naší praxe hovoří o poměru více než 4:1. Zajímavé je, že ve skupině mužů zatím jednoznačně dominují zahraniční klienti.

* LN Už se vám stalo, že se k vám klient objednal, protože ho donutily pracovní požadavky?

Ne přímo. Obvyklým důvodem ale bývá společenská exponovanost určitých profesí. U mužů vedou manažerské pozice; u žen zase převládají ekonomické obory, ať již z pozice vysokoškolské či středoškolské - recepční, sekretářky, asistentky podnikatelů. Zato v oborech uměleckých je zastoupení obou pohlaví téměř rovnoměrné. Překvapivě dost je i žen v domácnosti či na mateřské dovolené.

* LN Velkým tématem dneška jsou bílé zuby. Jak se vlastně bělí? Existují různé způsoby; který si vybrat?

Bělicí látku lze aplikovat v ordinaci, v čekárně nebo doma. Výběr vhodné bělicí techniky je velmi individuální záležitostí. Závisí na prvotní příčině zabarvení zubu, jejím rozsahu a intenzitě. Časové a finanční možnosti klienta, citlivost jeho zubů, jeho vlastní požadavky a zkušenosti zubního lékaře konečný výběr uzavírají. Obecně vzato je ordinační bělení rychlejší, efektivnější a finančně náročnější. Používá se velmi koncentrovaná bělicí látka po kratší dobu účinku. Požadovaný výsledek však nemusí být dosažen v průběhu prvního sezení. Intenzivní zabarvení zubů může vyžadovat opakování celé procedury celkem 2-4krát. Domácí bělení je pomalejší způsob. Méně koncentrovaná látka je aplikována na zuby v nosičích. Bělit je možné 1 až 2 hodiny během dne nebo nejlépe během spánku v noci. Minimální doba bělení zpravidla trvá dva týdny. Velmi intenzivní zbarvení zubů však může vyžadovat i 6-8 týdnů bělení. Při bělení v čekárně je použita středně koncentrovaná látka; aplikací je v průměru deset. Jako nejefektivnější se v současnosti jeví kombinace uvedených technik. Proces bělení je nastartován intenzivním bělením v ordinaci nebo v čekárně a dokončen mírnějším bělením domácím.

* LN A bolí to, může to mít nějaké trvalé následky?

Průnik bělicí látky do zubů může vyvolat jejich zvýšenou citlivost, zejména na tepelné podněty: studené nápoje, horká káva a čaj. Tato citlivost je však dočasná a zpravidla netrvá déle než 1-2 dny. Její intenzitu nelze zcela předpovědět. Tuto citlivost lze úspěšně snižovat použitím speciálních past, ústních vod či gelů. Látky snižující citlivost jsou dnes i přímou součástí kvalitních bělicích přípravků. Citlivost dásní je také dočasná. Z dlouhodobého hlediska je naopak účinek bělicí látky na dásně pozitivní. Studie ukázaly, že působí proti zubnímu plaku a snižuje otoky a zarudnutí dásní - projevy jejich nežádoucího zánětu. Obavy z poškození skloviny bělením byly již dávno výzkumem vyvráceny. Jeden příklad za všechny: šest hodin bělení v nosičích s 10% bělicím gelem vezme z povrchu skloviny zhruba tolik minerálů jako sklenička jablečného či pomerančového džusu.

* LN Jak dlouho po zákroku vydrží zuby bílé? Je třeba si na ně dávat pozor?

Vybělené zuby nejsou odolné vůči barevným pigmentům následně přijímaným. Kdo by se ale kvůli vyběleným zubům vzdal svého ranního rituálu kávy či čaje? Mírné ztmavnutí zubů s odstupem času je proto možné. Nikdy však nedojde k úplnému návratu zpět k původní barvě. Dosažený výsledek lze udržovat použitím speciálních bělicích past, gelů a vod. Velmi účinná je také pravidelná péče hygienistky. Ta zuby profesionálně čistí, zbavuje zubního kamene a pigmentů pomocí speciálních přístrojů. Pokud i přesto časem získá klient pocit, že zuby mírně ztmavly, není nic snazšího, než si zopakovat pár aplikací domácího bělení.

* LN Jsou i lidé, kteří si raději nechají udělat zuby nové

Estetika ve stomatologii zahrnuje širší spektrum možností a je vždy věcí dohody klienta s jeho zubním lékařem. Lékař musí posoudit celkový stav chrupu a poté s klientem zhodnotit výhody a rizika každé z nabízených alternativ. Vedle bělení - a často v kombinaci s ním - jsou v poslední době velmi populární celokeramické korunky a keramické fasety.

* LN Nové zuby musí být nejspíš dost bolestivý a složitý zákrok?

V dnešní moderní době je v zubní ordinaci málokterý výkon bolestivý. Lokální anestezie - místní znecitlivění - je v případě zhotovení „nových zubů“ absolutní samozřejmostí. Lékař pak upraví zuby pro plánované korunky či fasety zbroušením a nově vzniklý stav otiskem přenese do laboratoře. Tam jsou na modelu zubů klienta tyto nové korunky či fasety vyrobeny. Ty se pak v ústech vyzkouší a nacementují, opět pod clonou místního znecitlivění.

* LN Jde tento zákrok provést každému?

Téměř všem. Samozřejmě lékař předem zhodnotí celkový stav pacienta a jemu uzpůsobí případný průběh ošetření. Jednoznačnou kontraindikací estetických zákroků jsou nedostatečná hygiena dutiny ústní, plaky a kámen na zubech a záněty dásní jimi způsobené. Pacient v tomto stavu musí nejprve navštívit hygienistku a upravit hygienické návyky. Estetika je prostě „za odměnu“.

* LN Zvládne se takový zákrok za jeden den?

Bělení v ordinaci ano, korunky a fasety vyžadují dvě až tři návštěvy v zubní ordinaci.

* LN Věřím, že výměna zubů a jejich bělení nejsou jediné estetické zákroky. Co si dnes můžeme ještě nechat se zuby udělat?

Jako již bylo uvedeno, vedle bělení jsou nejčastěji využívány keramické korunky a fasety. Chybějící zuby jsou dnes běžně nahrazovány vysoce estetickými implantáty. Zuby v nevhodné pozici lze v kterémkoliv věku srovnat rovnátky. Zámečky na rovnátka se také vyrábějí z bílé keramiky, takže s výjimkou tenkého drátku v ústech téměř nepoznáte, že je máte. Některé menší vady lze srovnat i tzv. neviditelnými rovnátky - pevnou průhlednou fólií nošenou po 24 hodin.

* LN Přesto asi nejčastější zubní nemocí bude kaz a bolest zubů. Proč v takovém případě jít za vámi na kliniku a ne k obyčejnému dentistovi?

Za svou největší přednost považujeme individuální přístup a čas, věnovaný klientovi. Ten začíná na vstupu hodinovým komplexním vyšetřením. Léčebný plán je šitý na míru časovým a finančním možnostem klienta. Bezbolestnost a kvalita ošetření je samozřejmostí. Naši klienti jsou zvyklí i na drobné příjemné radůstky - například gel znecitlivující dáseň před vpichem anestézie.

***

Vizitka

MUDr. Alexandra KAŠŤÁKOVÁ, Ph. D.

Práce: Ředitelka a odborný zástupce společnosti Dentaktiv.

Od října roku 2000 působí v Praze. Vedle privátní klinické praxe zůstala věrná započaté akademické dráze formou přednáškových a publikačních aktivit. Je členkou týmu hlavních lektorů České stomatologické komory pro postgraduální vzdělávání zubních lékařů a znalcem komory v oboru „Záchovná stomatologie“.

Zaměření: endodoncie, estetická a záchovná stomatologie

Studia: V roce 1997 ukončila lékařskou fakultu Masarykovy University, v roce 2001 postgraduální studium na 1. Stomatologické klinice v Brně.

Odborné stáže: Portugalsko, Švédsko, Francie, Nizozemí a USA

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!