13. února 2015 15:58, aktualizováno  19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mohl jsem demonstrovat sílu, ale Válková se podělala, podotkl Zeman

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je připraven navrhnout prezidentovi Miloši Zemanovi Roberta Pelikána na ministra spravedlnosti. Chce tak ale udělat až poté, co se vyjasní postoj prezidenta k demisi odcházející ministryně Heleny Válkové (ANO).

Premiér Sobotka to řekl v pátek novinářům ve sněmovně po schůzce s Pelikánem. Válková podala demisi k 1. březnu, Zeman ale uvedl, že ještě zváží, zda rezignaci přijme.

Válková se podělala, glosoval prezident Zeman

Kameraman zachytil během návštěvy Spojených arabských emirátů neformální rozhovor mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfem hradního zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem.

Zeman: Válková se mimochodem podělala, jó, já jí nabídl pomocnou ruku a ona...
Kmoníček: A ona to vzdá, nesmyslně, klasika.
Zeman (naklání se ke Kmoníčkovi) : Já bych tím opět demonstroval pravomoci prezidenta...
Kmoníček: Mohla sedět v nemocnici a léčit se šest měsíců.
Zeman: Protože odmítnout demisi, kterou podá ministr, ne demisi, kterou odvoláváš, ale kterou podá ministr, můžu odmítnout. Mohl jsem tím demonstrovat svoji sílu a ona se vzdala.

Na záznamu z návštěvy Spojených arabských emirátů, který pořídila televize Prima a upozornil na něj server Novinky.cz, prezident Zeman podotýká, že se Válková „podělala, i když jí nabídl pomocnou ruku.“ (viz box).

Premiér zdůraznil, že odpovědnost za personální složení vlády má předseda vlády, nikoliv prezident. „Pan prezident by se měl zachovat odpovědně a demisi paní Válkové přijmout,“ prohlásil.

Prezident by se měl zachovat odpovědně, míní Sobotka

Pokud se ministr rozhodne odejít z funkce, hlava státu by mu v tom neměla proti jeho vůli bránit. „Je to standardní postup v civilizované zemi. Pan prezident by se měl zachovat odpovědně a demisi paní Válkové přijmout,“ prohlásil Sobotka. Pokud by Zeman demisi ministryně nepřijal, Sobotka mu pošle návrh na její odvolání. Prezident pak podle premiéra v takovém případě nebude mít jinou možnost než Válkovou odvolat.

Český prezident Miloš Zeman 13. února po návratu z návštěvy Spojených arabských...
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Spojených arabských emirátů

Zeman po příletu z návštěvy Spojených arabských emirátů novinářům řekl, že se ohledně Válkové s Andrejem Babišem (ANO) dohodl. „Já jsem zvyklý vždy dodržovat dohody, které s někým uzavřu. V tom problém nevidím,“ poznamenal. „Problém vidím v tom, že teprve po setkání s paní ministryní Válkovou jsem získal přesnější informace o přesnějších důvodech a okolnostech její rezignace. A poněkud lituji, že tyto informace si neopatřil pan premiér Sobotka, třebaže povinností premiéra je zabývat se osudy všech ministrů jeho vlády bez ohledu na to, z jaké politické strany přicházejí,“ dodal prezident.

„Tohle politikaření nemám rád. Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek,“ reagoval na prezidentova slova na facebooku Sobotka.

Podle premiéra má Pelikán pro funkci ministra dostatečnou kvalifikaci. „Má nespornou výhodu v tom, že je plně zorientován v problematice ministerstva spravedlnosti. Nebude se muset s resortem seznamovat, učit se,“ podotkl. Doplnil, že dosavadní první náměstek Válkové bude muset přesvědčit koaliční poslance a senátory, že chce zvolit aktivnější přístup k prosazování ministerských návrhů a více s nimi komunikovat.

Žádné třecí plochy

Robert Pelikán, kterého hnutí ANO navrhlo na ministra spravedlnosti, vystoupil...

Robert Pelikán.

Pelikán označil asi hodinový rozhovor s ministerským předsedou za velice příjemný, na třecí plochy prý nenarazili. Kandidát na ministra je neočekává ani při schůzce s prezidentem, která se uskuteční nejspíše příští týden. Pokud se stane ministrem, hodlá kontinuálně pokračovat v práci Válkové, s níž chce mnohé záležitosti nadále konzultovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho hlavní prioritou je příprava strategie rozvoje a budoucí organizace justice. Premiér po schůzce s Pelikánem konstatoval, že důležitých agend na ministerstvu spravedlnosti je velké množství. Prvotním úkolem nového ministra bude dotáhnout realizaci dohody vlády a představitelů justice o platech. Ministerstvo také v této souvislosti musí připravit podání ústavní stížnosti proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, které otevřelo cestu k zpětnému doplacení platů.

Regulace exekutorů

Sobotka vyzdvihl potřebu dodržet legislativní plán vlády. Zmínil regulaci soukromých exekutorů, která by občany chránila před zneužíváním exekucí, nebo novelu insolvenčního zákona, jež by zabránila možnému zneužívání systému insolvencí k páchání trestné činnosti.

Za důležitou pokládá rovněž dílčí novelu občanského zákoníku, kterou čeká projednání v legislativní radě vlády, nebo přípravu zákona o státním zastupitelství. Připomněl i reformu vězeňství, pod kterou zahrnul využití elektronického monitorovacího systému, zajištění práce pro vězně a omezení recidivy péčí probačních úředníků o propuštěné.

Lidovky.cz, ČTK