Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Moli`ere v záři stovek svíček

Česko

Francouzi přivážejí barokní divadlo v autentickém dobovém provedení

PRAHA Evokovat atmosféru a magii barokního divadla chce inscenace Molie` rovy komedie Lékařem proti své vůli, kterou v rámci Letních slavností staré hudby uvede zítra v pražské Státní opeře francouzský soubor La Fabrique a théatre

Představení opět slibuje atmosféru barokního divadla – na rampě bude umístěno dvě stě svíček, hrát se bude v replikách dobových dekorací a kostýmů a se speciální mašinérií, která umožní posouvání kulis. Herci budou bíle nalíčeni a hrát by měli podle „pravidel“, která přesně určují způsob mluvy, gest a pohybů. Jediné představení se odehraje ve Státní opeře, což zrovna není příliš typický prostor pro takto tematizované divadlo, ale jak vysvětlila produkční festivalu Žaneta Nováčková, obrovské hlediště aspoň částečně umožní uspokojit velký zájem diváků. Festival, který hostil francouzské barokní divadlo již před dvěma lety, je jednou z klíčových akcí Francouzské sezony. Ta se koná u příležitosti francouzského předsednictví Evropské unii a vyvrcholí v lednu hostováním Comedie Francaise v Praze, kdy bude Francie předávat žezlo České republice, připomněla ředitelka Francouzského institutu Olga Poivre d’Arvor.

Návrat k polozapomenutým kořenům a tradicím La Fabrique a théatre se již více než patnáct let specializuje na barokní divadlo – asi třicet umělců se tehdy rozhodlo uvádět dramatickou tvorbu ze 17. a 18. století v co nejpřesnějším dobovém pojetí. „Snažíme se vytvořit nový obraz barokního divadla v očích současného diváka, nejde nám o muzeální rekonstrukci, ale o živý tvar. Chceme, aby se znovu objevilo vše, co charakterizovalo barokní divadlo, a zároveň je to pro nás jakési hledání kořenů. Francouzské divadlo na ně například ve srovnání s Anglií, která kontinuálně rozvíjela shakespearovskou tradici, poněkud zapomnělo,“ uvedl režisér inscenace Jean-Denis Monory. Molie` rovu frašku si vybral pro její jednoduchou komediálnost a přístupnost širokému publiku a soubor ji hraje již pět let.

Hra má tři dějství, mezi nimiž se o přestávkách budou měnit svíčky. Požáru se pořadatelé prý neobávají, protože s podobnými projekty mají zkušenosti. Podle režiséra zatím není jasné, zda se jeviště bude přisvětlovat umělým osvětlením. „Rádi bychom využili jen svíčky, kterým se přizpůsobuje i scénografie. Neházejí totiž žádné stíny, krásně se třesou a vytvářejí kýženou atmosféru, která se blíží šerosvitu barokního obrazu,“ dodal. Monory se také zamýšlel nad mírou herecké svobody, neboť barokní divadlo má poměrně striktně definovaný dramatický projev, každé gesto je nositelem výrazu. „V tomto omezení však lze najít uměleckou svobodu, přirovnal bych to k trubičce s vodou, čím je užší, tím je proud v ní ostřejší, herci v barokním divadle museli skvěle ovládat přesně určený kánon a pak se mohli odpoutat k improvizaci a to platí stále,“ dodal.

Inscenaci doprovodí barokní hudba, zazní nástroje loutnového typu – viola da gamba a teorba. „Nejde o původní hudební doprovod, vybírali jsme hudbu ze 17. století, která podle našich představ co nejvíc konvenuje Molie`rovu textu,“ uvedl autor hudebního nastudování Manuel de Grange.

Představení Lékařem proti své vůli bude uvedeno ve francouzštině s českými titulky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!