Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Molotovovy koktejly prý nikdy neházel

Česko

Coby ministr zahraničí se Joschka Fischer za svou anarchistickou minulost sice omluvil, ale nedistancoval se od ní.

BERLÍN Dvanáctého prosince 1985 se v poválečné německé historii začala psát nová kapitola. Ve spolkové zemi Hesensku byla totiž vytvořena první rudo-zelená koalice sociálních demokratů a Zelených. A charismatický vůdce této mladé strany Joschka Fischer přišel složit přísahu ministra životního prostředí v teniskách, džínách a sportovním saku.

Už jeho zjev a vystupování napovídaly mnohé o Fischerově radikálně levicové minulosti. Tento syn řezníka se koncem 60. let silně angažoval ve studentském hnutí. Ve Frankfurtu nad Mohanem navštěvoval univerzitní přednášky levicových filozofů, četl spisy Karla Marxe i Mao Ce-tunga a pro myšlenku levicové revoluce se snažil získat také dělnickou třídu. Jeho působení v továrně firmy Opel v Rüsselsheimu však po půl roce skončilo vyhazovem.

Do roku 1975 byl Fischer členem levicově radikální skupiny Revoluční boj, s níž se účastnil pouličních bitev s policií. Při jedné z nich, která se konala 14. května 1976 u příležitosti smrti zakladatelky teroristické RAF Ulrike Meinhofové, byly Molotovovými koktejly těžce zraněni dva policisté a Fischer krátce zatčen.

Coby spolkový ministr zahraničí, kterým byl v letech 1998 až 2005, vždy tvrdil, že Molotovovy koktejly nikdy neházel. Za svou násilnou anarchistickou minulost se omluvil, nikdy se od ní ale nedistancoval.

Autor: