Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Monika: Snad nebudu ortodoxní nekuřák

Česko

  9:43
PRAHA - Léky k odvykání závislosti na tabáku byste měli užívat nejméně 3 měsíce, lépe ale 6 měsíců i déle. Užíváte je proto, abyste neměli abstinenční příznaky. Pokud tedy už několik týdnů nejste poráždění, nepříbíráte, nemáte větší hlad, dobře spíte, můžete se soustředit, odpočívat, netoužíte kouřit a nebýváte úzkostní, pak můžete uvažovat o tom, že s léky přestanete.

Monika, fotoprodukční LN foto: Lidové noviny

Pokud užíváte nikotin, pomalu snižujte jeho denní dávky. Jakmile se přestanete cítit dobře a pocítíte třeba jen jeden z uvedených příznaků, vraťte se k původní dávce a ještě několik týdnů pokračujte. Pokud se budete cítit pořád stejně dobře, můžete nikotin pomalu přestat užívat. Vyplatí se ale nejméně rok nebo dva nosit u sebe nikotinovou žvýkačku, pastilku, mikrotabletu nebo inhalátor jako první pomoc pro krizi. Budete pak vědět, že máte po čem sáhnout, a nebude to cigareta. Dlouhodobého užívání se nebojte – léky srovnejte s tím, jak dlouho jste do sebe dostávali nikotin z cigaret.

Pokud užíváte vareniklin, rozhodně nezačínejte s dávkováním experimentovat dřív než po třech měsících. Jestliže na sobě nepozorujete abstinenční příznaky, můžete zkusit tabletu rozpůlit. Vareniklin se ale rozhodně vyplatí užívat 6 nebo více měsíců, pokud možno v plné dávce, což je 1 mg ráno a večer. Šanci, že se už ke kouření nevrátíte, tak v porovnání s tím, kdybyste jej užívali jen tři měsíce, zdvojnásobíte.


MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


Monika: „Snad nebudu ortodoxní nekuřák“

Monika (25 let)

MonikaKouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika: V pátek jsem měla jen dvě žvýkačky, uz je skoro nepotřebuji. Nevím, jestli to není brzo, ale nechci se do žvýkání nutit. Normálně mívám tak tři denně. Jinak jsem měla klasický pracovní den, do hospody se ještě neodvažuji. Ale kuřácké prostředí mě neláká, protože mi to teď opravdu vadí. Doufám, že se ze mě nestane ortodoxní nekuřák, který všem kuřákům nadává...

MUDr. Králíková: Nekouřit a mít z toho radost určitě neznamená nadávat kuřákům. To neděláme ani u nás v Centru, naopak, kuřáci jsou naši pacienti, pro které máme pochopení. Dokud chtějí přestat, jsou u nás správně. Vyhnout se vdechování kouře lze i decentně, scházejte se v nekuřáckém prostředí. Také u vás doma se nemusí kouřit. Jen to, že tam hosté neuvidí popelníky, by jim mělo naznačit, že jsou u nekuřáků. Snad se brzy dočkáme toho, že všechny restaurace budou nekuřácké.


Vojtěch (29 let)

Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká zatím sám, rád by dostal lék na recept s účinnouVojtěch, majitel reklamní agentury. látkou vareniklin

Vojtěch: V pátek to bylo v pořádku, byl to jeden z těch „dobrých“ dní, kdy jsem na to, že nekouřím, vůbec nemyslel, a nevadilo mi to. Měl jsem hodně pracovních schůzek a zkoušel jsem kamarádovo nové sportovní auto. Tam jsem ani nestačil sledovat, kolik jedu, natož abych si případně mohl zapálit. Chystám se do hospody, tak jsem zvědavý, jaké to bude bez cigarety.

MUDr. Králíková: Ach, ty hospody, kdy už budou nekuřácké... Přeji hodně dobrých dní!


Radim (27 let)

Radim.Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim: Zdá se mi, že pátek byl nejúžasnější v mým životě, mám pořád tak dobrou náladu... V Centru mi říkali, že na příští kontrole mi asi sníží dávky léku, tak uvidíme. Musel jsem se smát, jak paní doktorka Králíková psala, že u počítačů se nemá kouřit, protože kouř snižuje jejich výkonnost. Já jsem dřív u počítače kouřil, ale nic se s ním nestalo. Tak asi nebyl výkonný...

MUDr. Králíková: Myslela jsem takové ty superpočítače, ne běžný, osobní počítač. Existují pracoviště s mikrotechnikou, kde musí být naprosto čisto. Z cigaret se do prostředí dostává spousta látek, které se v něm usazují. Vzpomeňme třeba na záclony v zakouřené hospodě. Jedna kolegyně mi vyprávěla o své pacientce s kochleárním implantátem. Té paní se pravidelně ucpával malý otvor v implantátu a museli jej složitě čistit. Jednou padla řeč na to, že její manžel kouří. Dohodli se, že nebude kouřit doma, a od té doby se otvor neucpal.


Jan (33 let)

Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám Jan, top manžer.

Jan: Byl jsem v pohodě, mám hodně práce, takže na kouření jsem si nevzpomněl. Dřív jsem řešil cigaretou hlavně práci, kterou doprovázel stres. Dnes to ale naštěstí byla spíš administrativní práce, při které jsem nekouřil ani dřív. Večer se chystám zapít narození neteře, tak uvidíme, co to se mnou udělá.

MUDr. Králíková: A zase restaurace... Pokud jde o stres, připomeňme, že cigareta jej neřeší. Při kouření se totiž vyplavují stresové hormony. To, co při stresu uklidní, je kuřácký rituál: je to něco, co důvěrně znáte, co máte pod kontrolou. To je pocit, který nám dělá dobře. Odpoutá také pozornost od problému. Z toho je ale jasné, že se musíte naučit jiný uklidňující rituál. Ostatně stres prožíváme všichni: nekuřáka ale ani ve snu nenapadne sahat po cigaretě. Všimněte si, co vaši známí, kteří nekouří, ve stresu dělají.


Šárka (32 let)

ŠárkaKouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoru

Šárka: V pátek jsem byla cvičit, bylo to skvělý. Při obědě jsem se trochu přejedla, ale zvládla jsem to dobře, ani jsem nemusela sáhnout po nikotinovém inhalátoru. Dřív jsem totiž byla zvyklá v takových situacích kouřit. Nealkoholické pivo na trápení jsem si nedala, slad mi nedělá dobře. Objednala jsem si místo toho kolu.

MUDr. Králíková: Doba, kdy přestáváte kouřit, je mimořádně vhodná ke sportování, udělala jste tedy dobře.