Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Moody’s rozdává žluté karty

Česko

Po snížení ratingu Řecka srazila včera agentura Moody’s i hodnocení Španělska

MADRID/PRAHA Pěstitel papriky Juan Pablo de Calderón se před dvěma lety vypravil do městečka El Ejido, do místní cajas (španělská obdoba spořitelních družstev) pro úvěr na nákup nové půdy. Díky tomu, že bankovní úřednice dobře znal, věděl, že získat úvěr nebude navzdory jeho finančním problémům těžké.

Přestože se jedná jen o fikci, tak tisíce podobných příběhů, které se v zemi odehrály, vedly k tomu, že je Španělsko dnes nuceno provést restrukturalizaci bankovního sektoru. Světové ratingové agentury však Španělsku příliš nadějí na „levnou“ restrukturalizaci nedávají a tvrdí, že Španělsko bude na záchranu bank nuceno vydat více, než se domnívá. I proto se agentura Moody’s rozhodla snížit o jeden stupeň hlavní rating Španělska na Aa2 a zároveň nevyloučila další možnost snížení.

Španělská vláda odhaduje, že na záchranu bank bude potřebovat přibližně 20 miliard eur, podle nejhoršího scénáře agentury se však mohou tyto náklady vyšplhat až na 120 miliard eur. Nejčastěji však analytici mluví o částce v rozmezí 40 až 50 miliard.

„Případné náklady na restrukturalizaci bank přesáhnou současné odhady vlády, což povede k dalšímu zvýšení veřejného dluhu,“ uvedla agentura Moody’s.

Moody’s rovněž vyjádřila obavy nad schopností centrální vlády přijít s udržitelnými a strukturálními zlepšeními vládních výdajů, a to z důvodu omezené kontroly nad rozpočtovým deficitem regionálních vlád. Těch je přitom ve Španělsku 17. Kromě toho také agentura očekává zpomalení ekonomického růstu země.

Španělsko přes snížení ratingu stále zůstává v investičním pásmu a jeho rating je i při současné napjaté situaci o dva stupně vyšší, než má například Česko. Na snížení ratingu zareagovaly i trhy. Prakticky ihned se riziková prémie u španělských dluhopisů oproti těm německým vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních pět týdnů.

Po oznámení Moody’s zároveň spadla cena španělských desetiletých dluhopisů a výnosy z nich se tak vyšplhaly na 5,5 procenta. Oproti tomu Česko s horším ratingem platí u takto dlouhodobých dluhopisů výnosy pohybující se těsně nad čtyřmi procenty.

„Nejvýznamnější vliv bude patrný na obchodování se státními dluhopisy, když Španělsko bude muset nabídnout vyšší výnosy z dluhopisů. To zvýší náklady na obsluhu španělského dluhu,“ říká Josef Novotný z FIO banky a dodává: „Krátkodobě bude negativně ovlivněno také obchodování na španělském akciovém trhu. Horší hodnocení země může negativně ovlivnit také výši investic v daném státu. Je pravděpodobné, že výnos z desetiletého státního dluhopisu vzroste k šesti procentům.“

Cajas, které je možno označit za jednu z příčin problémů, dnes drží až 93 miliard eur v rizikových úvěrech na pozemky a nemovitosti.

Španělská centrální banka ve snaze uklidnit investory rovněž včera oznámila požadavky na navýšení kapitálu cajas.

Autor: