Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MORAVA A SLEZSKO

Česko

VRAŽDA

Muž ve vlaku ubodal svoji přítelkyni

OLOMOUC Ve vlaku na olomouckém nádraží byla v sobotu odpoledne ubodána dvaapadesátiletá žena. Kriminalisté z vraždy podezírají jejího o čtyři roky staršího druha, kterého policisté přímo na nádraží zadrželi. Žena podlehla přes pomoc svědků i záchranářů bodným zraněním na místě.

IN MEMORIAM

Univerzita ocení kardinála Špidlíka

OLOMOUC Posmrtně udělí Univerzita Palackého v Olomouci svoji Cenu Františka Palackého kardinálu Tomáši Špidlíkovi. Slavnostní akt se uskuteční 23. června ve slavnostním sále Arcibiskupství olomouckého. Kardinál Špidlík zemřel letos 16. dubna ve věku 90 let. Podle zástupců školy se ale ještě před svou smrtí dozvěděl, že se stane sedmým laureátem ceny. Jde o nejvyšší ocenění, které olomoucká univerzita uděluje. „Tolik let jsem prožil v potulkách po světě, pozornost ze staré vlasti starému poutníku ohřeje srdce,“ napsal tehdy Špidlík ve své odpovědi.

NOVINKA

Kašna symbolizuje řeku z Jeseníků

BRUNTÁL Hlavní bruntálské náměstí zdobí po zhruba 70 letech nová fontána. Vodní prvek za 2,2 milionu korun symbolizuje řeku, která stéká z nedalekých Jeseníků a vytváří vodní hladinu. Město čekalo na centrální fontánu už od rekonstrukce náměstí Míru v roce 2004. Nakonec se ji podařilo vytvořit díky evropské dotaci přesahující milion korun. Dominantou fontány je kamenná koule o průměru přes 90 centimetrů a váze zhruba tři tuny, která se otáčí ve vodě.

ÚTOK

Řidič ohrožoval policistu autem

PŘEROV Až šest let vězení hrozí osmadvacetiletému muži, který se v pátek u obce Dolní Újezd na Přerovsku odmítl podrobit silniční kontrole a najížděl automobilem na policistu. Ten musel před vozem v těsné blízkosti uskočit. Hlídce se muž snažil ujet, policisté ho dostihli až v Olomouci. Proč nechtěl zastavit, řidič neuvedl. Dechová zkouška na alkohol i test na omamné látky byly u muže negativní.

NEHODA

Auto se na přejezdu střetlo s vlakem

MORAVSKÝ BEROUN Na železničním přejezdu mezi Moravským Berounem a Domašovem nad Bystřicí na Olomoucku v sobotu zemřela po střetu auta s vlakem pětatřicetiletá žena, která seděla vzadu vpravo. Ve vozidle se zranili další čtyři lidé, manžel ženy a jejich tři děti ve věku od šesti do 13 let. Záchranáři je převezli do olomoucké nemocnice. Zatím vše nasvědčuje tomu, že nehodu zavinil řidič auta.

FESTIVAL

Fimfárum patří postiženým

OLOMOUC Více než sto mentálně handicapovaných klientů sociálních zařízení či stacionářů z Moravy představilo o víkendu v Olomouci svou fantazii a tvořivost na festivalu Fimfárum. Jeho součástí byly výtvarné, taneční či hudební dílny. Jedním z cílů přehlídky, které se účastní i lidé bez handicapu, je propojit světy zdravých a postižených lidí. Fimfárum se konalo počtrnácté.

Vydání pro Moravu a Slezsko

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: