Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MORAVA A SLEZSKO

Česko

DOPRAVA

Do tunelu stále teče, inženýři řeší, co dál

KLIMKOVICE Dálničním tunelem u Klimkovic na Ostravsku budou muset řidiči v jednom směru projíždět poloviční rychlostí nejméně do poloviny příštího týdne. Ve středu se zhotovitel stavby znovu pokusí zastavit spodní vodu, která do tunelu prosakuje po jarních povodních. První zásah do izolace tunelu, který firma provedla před týdnem, vodu úplně nezastavil, potvrdila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Martina Vápeníková. Rychlost ve funkční části tunelu je snížena na 40 kilometrů za hodinu.

SOUD

Ukradl staré mapy, teď žádá nižší trest

BRNO Muž, který loni v březnu z Vědecké knihovny v Olomouci odnesl mapy ze 16. století, žádá nižší trest. Polák Piotr Stanislaw Peroä, potrestaný pětiletým vězením, podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Okresní a krajský soud muže také na osm let vyhostily z Česka a přikázaly mu zaplatit knihovně škodu 1,2 milionu korun. Peroä žádá, aby Nejvyšší soud verdikty obou nižších soudů zrušil.

KRÁDEŽ

Z památníku zmizely bronzové desky

OSTRAVA Policisté pátrají po bronzových pamětních deskách, které neznámý vandal ukradl ze Zborovského památníku prvního a druhého zahraničního odboje v Husově sadu v centru Ostravy. Pachatel odcizil pět desek a způsobil tak škodu asi sto tisíc korun. Policie případ vyšetřuje jako krádež a jejímu pachateli hrozí až pět let vězení. Policie o pomoc žádá případné svědky i pracovníky sběren.

KURIOZITA

Ze zoo zmizely dvě sovice sněžní

OSTRAVA Z voliéry ostravské zoo neznámý pachatel ukradl dvě samice sovice sněžní. Zahradě vznikla škoda přes 20 tisíc korun. Sovice, známé například z filmů o Harrym Potterovi, se ztratily z úterý na středu. Podle mluvčí zoo je krádež zcela ojedinělým případem a jedná se o první odcizené zvíře z areálu zahrady. Proč si pachatel vybral zrovna tento druh, si pracovníci zoo neumí vysvětlit. Chov těchto ptáků patří k těm náročnějším a za jejich prodeje by pachatel neutržil žádnou vysokou sumu.

PÁTRÁNÍ

Osobní vlak usmrtil neznámého muže

ZLÍN Vlak jedoucí ze Zlína do Vizovic přejel před týdnem ve zlínské části Příluky neznámého muže. Policie stále pátrá po jeho totožnosti. Zemřelý měl asi 40 až 50 let a byl silnější postavy. Oblečeny měl rifle a hnědou mikinu a obuty šedé sportovní boty. U sebe měl batoh a žlutou igelitku s osobními potřebami. Podle všeho šlo o sebevraždu. Strojvedoucí viděl, jak si muž lehá do kolejí, zastavit už ale nemohl.

REKREACE

Koupel v Žermanické přehradě hatí sinice

OSTRAVA Moravskoslezští hygienici nedoporučují koupání v Žermanické přehradě na FrýdeckoMístecku. Poslední kontrolní odběry vzorků vody znovu prokázaly, že se v ní vyskytují zdraví nebezpečné sinice. Voda v ostatních přehradách kraje nepředstavuje pro koupající riziko.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: