Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Morava řeší násilí lépe

Česko

Nejvíce případů brutálního domácího násilí řešila policie v Moravskoslezském kraji a nejméně v Plzeňském, říká nová statistika.

PRAHA Čeští policisté řeší každý měsíc průměrně 73 případů extrémního domácího násilí. Zjistila to nová statistika ohledně počtu agresorů, které policie na deset dní vykázala z jejich domova kvůli tomu, že terorizovali své nejbližší.

Od ledna do konce letošního září policisté vykázali už 665 lidí. V naprosté většině případů se jednalo o muže.

Vykázáním z domova totiž policie podle statistiky potrestala pouze 25 žen - agresorek. Skoro všem zákrokům policie v problémových rodinách přihlížely děti. Ty byly zřejmě i svědkem násilí, které příjezdu policie bezprostředně předcházelo. Aktuální statistiku vypracovalo sdružení Bílý kruh bezpečí, které se zabývá prevencí domácího násilí. Data ukazují na to, že šedesát procent případů vykázání agresora z domu se stalo pouze v pěti krajích České republiky. Vůbec nejvíce násilníků policie z domů a bytů vyhodila v Moravskoslezském kraji. Nejméně případů brutálního domácího násilí pak policisté řešili přesně na opačné straně země -v kraji Plzeňském.

Podle Petry Vitoušové, ředitelky Bílého kruhu bezpečí, to však neznamená, že v západních Čechách domácí násilí skoro neexistuje a naopak na severní Moravě bují.

„Moravskoslezští policisté byli vyškoleni asi o tři roky dříve než všichni ostatní. Mají proto velký náskok. Policisté tu dokážou velmi přesně rozeznat, co je a co není domácí násilí,“ říká Vitoušová.

Jiné průzkumy a statistiky podle ní ukazují na to, že k domácímu násilí dochází stejnoměrně v celé zemi. „Neexistuje tu rozdíl mezi západem a východem republiky. Problém s domácím násilím je celoplošný a žádná výjimka třeba ohledně jednoho kraje neexistuje,“ konstatovala Vitoušová.

Takzvaný Institut vykázání, který policii umožňuje v extrémních případech vypovědět agresora na deset dní z domu nebo bytu, je v českém právním řádu zakotven od 1. ledna letošního roku. Před tím, než byla tato praxe zavedena, prošly stovky policistů speciálním školením. Tyto kurzy stále probíhají a podle Vitoušové je důležité, aby pokračovaly.

Školení policistů bude pokračovat

„Zatím bylo proškoleno devět tisíc policistů, což je za tu dobu ohromný úspěch. Přesto je to ale pořád málo. U policie je vysoká fluktuace, a tak je nutné, aby se stále školili další a další policisté,“ řekla Vitoušová. Ministerstva zdravotnictví a vnitra začala také před pár měsíci pracovat na takzvaných antiagresivních programech. Ty by umožňovaly speciální terapeutickou práci s těmi lidmi, kteří se domácího násilí dopouštějí.

Příprava těchto programů se však zasekla na financích. Ministerstvo zdravotnictví totiž zatím nedalo peníze na školení pro terapeuty, bez kterého se programy nemohou rozjet.

Tabulka

Kolik násilníků bylo

vykázáno z domu

Moravskoslezský 172

Jihomoravský 66

Středočeský 55

Pardubický 53

Ústecký 51

Praha 50

Zlínský 39

Jihočeský 37

Olomoucký 32

Královéhradecký 28

Liberecký 26

Vysočina 22

Karlovarský 21

Plzeňský 13

Zdroj: Bílý kruh bezpečí, 2007

Autor: