5. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Morava slaví den věrozvěstů, vyvěsí moravské vlajky

Moravskou vlajku pravidelně vyvěšují i v Mikulově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moravskou vlajku pravidelně vyvěšují i v Mikulově | foto: ČTK

Na více než 380 radnicích zavlaje dnes na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje zlatočervená moravská vlajka s orlicí uprostřed. Přidají se i domácnosti a krajané ze vzdálenějších míst.

"Moravskou vlajku bude možné vidět na pěti místech v USA nebo na ostrově mezi Francií a Británií," řekl koordinátor akce Vladimír Novotný. Lidé tak uctí historii, kulturu a tradice Moravy. Vlajek bývá podle Novotného vždy vyvěšených víc, než bylo nahlášeno.

Někteří lidé si ji dají na svůj dům nebo třeba na zahradu jen tak. "Myslím si, že lidé chtějí dát najevo, že jsou z Moravy a mají tu své kořeny. Není to nacionalismus, je to v kladném slova smyslu," řekl Novotný. Letos se moravská vlajka věší potřetí a jejich počet neustále stoupá, loni visela na 220 radnicích.

K vyvěšování se ze solidarity nebo z pocitu sounáležitosti přidávají i města, která na Moravě neleží. Například ve východočeském Vysokém Mýtě bude moravská vlajka vystavena ve výloze na náměstí. Pochází odtud Alois Vojtěch Šembera, který vytvořil původní podobu vlajky. Pod moravskou vlajkou se budou moci ve čtvrtek procházet i obyvatelé slovenské obce Cífer, která se druží s vesnicí Telnice u Brna.

Příznivci vyvěšování moravské vlajky se scházejí také na sociální síti Facebook, kde se navzájem podporují a rozšiřují ideu dál pod heslem "Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka". "Vlajka se díky akci dostává blíž k lidem. Vím, že si ji spousta lidí dává na dům jen tak, protože jsou Moraváci a chtějí ctít své kořeny," uvedl Novotný.

Kromě Brna a dalších jihomoravských měst vlajku vyvěsí například i Jeseník, pět radnic na Svitavsku, Zábřeh na Moravě, Moravský Beroun nebo Velká Bíteš.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz