Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Morava v Praze zaujala Evropu

Česko

Proč Morava ukazuje své unikáty v Praze, divili se původně lidé. Teď se možná skvosty vydají ještě na delší cestu po Evropě.

BRNO/PRAHA Moravská muzea poslala do Prahy některé ze svých unikátů, ale jejich návratu se možná hned tak nedočkají. Ne kvůli nechuti Národního muzea tak cenné předměty vrátit - ale kvůli zájmu odborníků z ciziny. Výstavu Poklady Moravy sice připravilo Moravské zemské muzeum speciálně pro pražské návštěvníky, nyní se však zdá, že přes dva tisíce pečlivě vybraných exponátů dokládajících moravskou historii zaujalo i jinde.

Například nejstarší loutka na světě, z několika kusů mamutoviny složená soška šamana z období mladého paleolitu, už láká Italy. „Před několika lety jsme půjčili unikátní sbírku venuší do Milána. A ukazuje se, že moravské nálezy jsou pro Italy velice přitažlivé,“ potvrdila nepřímo zájem Eva Pánková z Moravského zemského muzea.

A Itálie není jediná, kde výstava Poklady Moravy zaujala. Až letos v červenci v budově bývalého Federálního shromáždění skončí, mohla by putovat třeba do Francie - tam už Morava ve městě Montbeliard slavila úspěch například s malbami Zdeňka Buriana.

Původně se přitom nad smyslem moravské výpravy do Prahy někteří lidé pozastavovali. Expozici s podtitulem Příběh jedné historické země tam ale už vidělo deset tisíc lidí. A další se hrnou, nejen z řad Pražanů. Japonce lákají loutky, Rakušany zase připomínky Rakouska-Uherska. „Některé šperky z Velké Moravy by se daly nosit i nyní,“ shodují se návštěvnice ženy. „Jednoznačně převažují kladná hodnocení,“ potvrzuje ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Teď musí vysvětlovat, proč vlastně některé exponáty nepředstavili už dříve i „doma“. „Výstavou prezentujeme nejen nejvýznamnější exponáty z našich sbírek a to důležité z historie Moravy, ale současně jde o velkou prezentaci naší instituce v Praze. A nezanedbatelná není ani turisticko propagační dimenze projektu,“ vysvětluje Reissner. Navíc některé z modelů vyrobených pro pražskou výstavu obohatí nakonec domácí expozice. A ještě jeden bonus by mohla celá akce lidem na Moravě přinést: Národní muzeum pošle do Brna recipročně některou ze svých atraktivních výstav.

Důvod jet do Prahy mají ale i lidé z Moravy. Například oponu z prvního českého divadla v Brně, původně učenou pro pražské Národní, viděl jen málokdo.

Unikátní šperky, gombíky či plaketky z doby Velkomoravské říše jsou součástí učebnic, ale pohromadě je tak často spatřit nelze. „Zájem by proto mohli mít i na Slovensku a v Rakousku, ale jednání budou postupná,“ dodává Pánková.

Původně tvůrci výstavy s turné nepočítali. Exponáty jsou většinou ze sbírek zemského muzea, ale další poskytly dvě desítky institucí. Ty musejí říci, zda budou ochotné půjčit sbírky na déle. Výhodou ale může být právě vydaná kniha Poklady Moravy, která není jen katalogem, ale také česko-anglickým průvodem po historii země.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: