18. ledna 2015 8:44, aktualizováno  12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Moravě a v jižních Čechách napadl sníh. Silnice jsou sjízdné

Ve výše položených oblastech mohou být na silnicích zbytky sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve výše položených oblastech mohou být na silnicích zbytky sněhu. |

V noci na neděli napadlo až 15 centimetrů sněhu v oblasti Jeseníků na Bruntálsku a Opavsku, na Šumpersku a Vsetínsku. Pěticentimetrová vrstva díky srážkám přibyla i na jihu Čech.

Silnice jsou i po sněžení sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli být obezřetní zejména v oblasti Jeseníků na Bruntálsku a Opavsku, kde v noci napadlo až 15 centimetrů sněhu a rozbředlá sněhová vrstva krytá posypem je tam i na hlavních tazích, řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. V ostatních částech kraje je na silnicích rozbředlá posypaná sněhová vrstva jen na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách.

„V terénu jsme v noci měli okolo 90 aut. Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, ale větší problémy nejsou,“ řekla Vlčková. V Beskydech na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku napadlo okolo čtyř až pěti centimetrů sněhu. Například v Ostravě ale padal spíše sníh s deštěm. Teď se teploty pohybují od minus tří do plus dvou stupňů.

Mlha a padající stromy

Obdobný stav silnic hlásí i Jihočeský kraj, kde si řidiči musí dát pozor na měnící se stav vozovek, místní mlhu i padající stromy. Dohlednost je snížená kvůli srážkám. Teploty se pohybují kolem nuly, na Šumavě mrzne.

Po ránu sněží především na Českokrumlovsku, sněhové přeháňky jsou na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Prachaticku, na Strakonicku padá sníh s deštěm a na Táborsku jsou dešťové přeháňky. Mlha se vyskytuje na Jindřichohradecku a Písecku.

Povrch dálnice D3 je holý a mokrý. Na hlavních tazích leží zejména na Šumavě, tedy Prachaticku a Českokrumlovsku, po chemickém ošetření břečka, na vedlejších tazích zbytky sněhu, někde na zledovatělé vrstvě. Po ránu hasiči odstraňovali strom třeba u Chrobol na Prachaticku.

Náklady na údržbu silnic:

Zima na jihu Čech byla zatím mírná, náklady na údržbu komunikací v její první polovině byly podle ředitele krajské Správy a údržby silnic Jana Štíchy meziročně o něco vyšší. Za říjen až prosinec 2014 přišly na 69,5 milionu korun, proti stejnému období roku 2013 byly vyšší o více než pět milionů. V roce 2010 stál ovšem úklid sněhu a posyp ledovky více než dvojnásobek. Letos ve skladech zatím zůstaly asi dvě třetiny připravených posypových materiálů.

Nejvíce práce silničáři zatím měli na přelomu loňského listopadu a prosince, kdy se tvořila námraza, která způsobila i pády stromů.

Lidovky.cz, ČTK