Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravia Energo skončila na trhu s elektřinou

Česko

PRAHA Společnost Moravia Energo již nemůže od včerejšího dne obchodovat s elektřinou. Vyplývá to z vyjádření Energetického regulačního úřadu. Zákazníci bez proudu ale nezůstanou, elektřinu jim bude dočasně dodávat buď ČEZ, E. ON, nebo Pražská energetika.

Odběratelé, kteří brali elektřinu od Moravia Energo, od včerejšího dne dostávají proud od takzvaného dodavatele poslední instance. Jde právě o jednu ze tří zmíněných firem, které určil Energetický regulační úřad. „Společnosti Moravia Energo je podle energetického zákona znemožněno se účastnit organizovaných trhů s elektřinou a registrovat své obchody s elektřinou v systému OTE,“ uvedl Jiří Šťastný ze společnosti Operátor trhu s elektřinou (OTE).

Důvodem k takovému opatření bylo to, že společnost Moravia Energo neměla dostatek peněz na zálohové placení elektřiny. To bylo také příčinou zastavení dodávek elektřiny ze strany společnost ČEZ před několika dny. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové firma Moravia Energo neplatila denní platby za dodávky elektřiny.

Třinecká společnost Moravia Energo nyní patří společnosti Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka a v tuzemsku zásobovala přes 1000 odběrných míst. Elektřinu zároveň sama vyrábí. Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Ten pak akcie v říjnu 2007 prodal společnosti Arca Capital.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?