Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nové restrikce v Moravskoslezském kraji. Roušky se vrací do MHD a vnitřních prostor, akce nad 100 lidí být nesmí

Koronavirová opatření na Karvinsku. foto: ČTK

Původní zpráva
Ostrava/Praha - V Moravskoslezském kraji nově platí mimořádné hygienické opatření. Zpřísňuje se povinnost nosit roušky, další omezení se vztahují na konání hromadných akcí či provoz restaurací. Dřívější informaci serveru Lidovky.cz potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek dopoledne na svém Twitteru.
  10:35aktualizováno  12:00

Kvůli setrvalému růstu nákazy nových případů covidu-19 se krajská hygiena a ministerstvo rozhodly přitvrdit v opatřeních, jimiž lze uhasit lokální ohnisko. „Nebudeme to komentovat, dokud ministr mimořádné opatření neoznámí,“ sdělil serveru Lidovky.cz hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) a potvrdil, že se mimořádné opatření pro celý kraj vyhlásí.

Stín viru drtí Beskydy i Jeseníky. Hotely hlásí storna, lidem se do regionu nechce kvůli strachu z Karviné

Ministr Vojtěch v pátek krátce po 11. hodině opatření konkretizoval na svém Twitteru.

Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách budou nově povinné v celém Moravskoslezském kraji. Akcí se bude moci účastnit nejvíc sto lidí, přeshraniční pracovníci budou muset jednou za dva týdny předkládat negativní test.

Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory budou možné jen s respirátorem. Různých akcí se bude moci účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Přeshraniční pracovníci budou muset jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test, uvedl ministr.

Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách budou nově povinné v celém...
Tramvajová zastávka Nová Karolína v centru Ostravy kolem 19.00 hod. V...

Je to zatím největší restrikce od zrušení nouzového stavu, dosud se omezení týkala maximálně okresů.

Podle Vojtěcha hygienici rozšiřují opatření na celý kraj kvůli epidemiologické situaci. Zpřísněná protiepidemická opatření jsou již platná. Účinnost nabývají vyhlášením a hygienici už je zveřejnili na úřední desce.

„Negativní vývoj v Moravskoslezském kraji nevychází z chronického ohniska v Ostravsko-Karvinských dolech. Jde o následek nových klastrů v jednotlivých firmách a soukromých společnostech, nezřídka je to následkem pozitivního testu zahraničních pracovních sil,“ řekl Rádiu Impuls epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že tito zahraničních pracovníků mají velký počet kontaktů jak doma, tak v práci.

Ministr i hygienici v posledních dnech uváděli, že se stav na Karvinsku stabilizoval a zlepšuje se. Opoziční politici i starostové měst a obcí postup proti koronavirové nákaze v regionu kritizovali. Uváděli, že se opatření přijímala pozdě.

opatření v moravskoslezském kraji

1) Povinné nošení roušek

- v hromadné dopravě a ve vnitřních prostorách

2) Nemocnice a domovy pro seniory

  • návštěva zařízení jen s respirátorem
  • dvoumetrové odstupy
  • testování přijímaných pacientů v nemocnicích, pokud sami nepředloží negativní test PCR
  • omezení přijímání nových klientů do domovů pro seniory a do stacionářů, pokud sami nepředloží negativní test PCR

3) Restaurace, bary a zahrádky

  • zavřeno od 23:00 do 8:00
  • přes noc mohou fungovat výdejová okénka
  • u stolu nejvýš čtyři hosté, dvoumetrové odstupy

4) Přeshraniční pracovníci

- povinnost předkládat potvrzení o negativním testu PCR jednou za 14 dní

5) Hromadné akce, koupaliště

  • nejvýš pro sto návštěvníků
  • dvoumetrové odstupy

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední čtvrteční aktualizace dat 56 případů nákazy koronavirem. Nejvíce znovu na Karvinsku, kde se od počátku pandemie nakazilo už téměř 2100 lidí.

Nárůst je nižší než ke čtvrtečnímu ránu, a to o deset, vyplývá z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které v pátek zveřejnil hejtman Vondrák. Celkem se podle těchto dat v regionu od počátku pandemie nakazilo 3891 lidí.

Dopad na Beskydy a Jeseníky

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k pátku v regionu 3547 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu udává kumulativně 3905 nemocných od počátku pandemie.

V pátek zveřejněné grafy ukazují, že v regionu oproti čtvrtku znovu mírně ubylo hospitalizovaných, z 51 na pátečních 50. Počet zemřelých se nezměnil a zůstává na 71, podle údajů hygieniků je jich 66.

V regionu se nacházejí také dvě turisticky atraktivní oblasti, části Jeseníků a Beskyd. Provozovatelé tamních ubytovacích zařízení už nyní poukazují na nízkou návštěvnost související s obavami z nákazy koronavirem. 

Ohniska nákazy přibývají

V Moravskoslezském kraji přibývají ohniska nákazy koronavirem. Nákaza se dostala například i na dětský tábor ve Štramberku na Novojičínsku, kde jsou potvrzení dva nemocní. Mimo to nákaza proniká i do zdravotnických zařízení, řekl v pátek Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice. Podle něj poslední případy ukazují, že se nákaza dostává do populace. 

„Ohniska jsou rozptýlená, což je to nejhorší, co může být. Dokud bylo jedno ohnisko a jinak nic, tak je to dobré. Pokud máte ohniska po jednom po dvou lidech, ale difúzně všude a nedokážete ty lidi vytrasovat, jsou noví a nemají s nikým souvislost, tak to je špatně,“ uvedl Kopřivík.

Podle něj hygienici nyní evidují dvě nakažené děti na dětském táboře ve Štramberku. „Dělají se tam opatření. Nemocné děti jsou izolované, poslané domů a kontakty se budou odebírat,“ uvedl Kopřivík. Dodal, že tábor zřejmě bude přerušen.

Podle něj jsou i ohniska v různých podnicích, a to na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Nové pozitivní případy se podle Kopřivíka objevily i ve zdravotnických zařízeních, například v Městské nemocnici Ostrava. „To je taky špatně, ty se tam vůbec neměly objevit. Pak máme takové ohniska, která obsahují jeden dva případy a nemají souvislost s nikým, a to jsou právě ta komunitní ohniska, která nám začala vznikat,“ řekl Kopřivík.

Moravskoslezský kraj se s koronavirem potýká už dva měsíce

Výběr událostí kolem výskytu koronaviru v Moravskoslezském kraji (ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rozšíření opatření proti šíření viru na celý Moravskoslezský kraj):

15. května - Sdružení hornických odborů OKD (SHO) na webu uvedlo, že v podniku je 11 nakažených zaměstnanců, o den dřív jich bylo osm. Všichni z karvinské lokality Darkov.

18. května - Hygienici zahájili plošné testování mezi zaměstnanci Dolu Darkov, dotkalo se zhruba 2500 lidí. Postupně rostl počet nakažených horníků a jejich příbuzných, do konce května přesáhl počet případů souvisejících s dolem 300, z toho dvě třetiny tvořili pracovníci dolů či dodavatelských firem a zbytek rodinní příslušníci.

25. května - Na Karvinsku se kvůli situaci kolem Dolu Darkov neuvolnila část opatření rušená jinde v ČR. Nezrušil se tak zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a nebyly povoleny hromadné akce nad 100 lidí.

- Darkov byl kvůli nákaze odstaven z těžby. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) ale v Moravskoslezském kraji nevyhlásil stav nebezpečí. Není důvod zavírat Karvinou, řekl Vondrák.

28. května - Hygienici mimořádným opatřením nařídili, aby města a obce na Karvinsku dezinfikovala veřejná prostranství a místa, kde se shromažďuje více lidí.

2. června - Začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců Dolu Darkov. Měla ověřit, zda se nemoc později neprojevila u lidí, jejichž vzorky byly při prvních testech negativní. Ze 1705 vzorků bylo pozitivních 62 pracovníků.

9. června - Pozitivní test mělo sedm zdravotních sester z chirurgického oddělení Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. Dvě chirurgické stanice se proto sestěhovaly do jedné.

12. června - Hygienici zrušili mimořádná opatření zavedená kvůli šíření koronaviru na Karvinsku. Povolili akce nad 100 lidí i návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

15. června - Krajská hygienická stanice v Ostravě nařídila společnosti OKD, aby nechala otestovat všechny své zaměstnance kromě pracovníků z Dolu Darkov a Golf Resortu Lipiny.

20. června - Nákaza se prokázala u jednoho fotbalisty druholigového Třince. U nikoho dalšího z týmu se koronavirus neprokázal, klub mohl po krátkém odkladu hrát.

30. června - Kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru se zpřísnila omezení na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Roušky jsou v obou okresech dál povinné ve vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě, akcí se tam smí zúčastnit maximálně sto lidí a v nemocnicích a sociálních ústavech jsou zakázány návštěvy.

2. července - Testování ukázalo, že mezi pracovníky dolů ČSM je zhruba pětina nakažených, většina je ale bez příznaků. OKD oznámila přerušení těžby ve všech dolech na Karvinsku.

- Nákaza koronavirem se objevila u tří fotbalistů Karviné, kvůli tomu se nehrály zápasy skupiny o záchranu, což komplikuje ukončení první ligy.

3. července - Fakultní nemocnice Ostrava znovu zavedla plošný zákaz návštěv, později stejné opatření přijala také Městská nemocnice Ostrava a nemocnice v Bílovci na Novojičínsku.

4. července - Slovinsko od tohoto dne kvůli rostoucímu počtu případů, souvisejícímu s ohniskem na Karvinsku, přeřadilo ČR do rizikovější kategorie. Od 7. července se ČR vrátila na takzvaný zelený seznam, ovšem s výjimkou Moravskoslezského kraje.

5. července - Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě uvedla, že v kraji není nutné vyhlašovat nová plošná karanténní opatření. Hejtman Vondrák oproti tomu prohlásil, že situace kolem nákazy se zhoršuje.

13. července - Covid-19 se objevil mezi zaměstnanci firmy Varroc Lighting na Novojičínsku. Vondrák požádal vládu, aby při plošném testování nasadila armádu, další plošné odběry v OKD by s její pomocí měly začít v neděli 19. července.

17. července - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že se opatření proti šíření koronaviru rozšíří z Karvinska na celý hygienici rozšíří na celý kraj. Týká se to mimo jiné povinných roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách, omezení počtu účastníků akcí na sto lidí, uzavření barů a restaurací přes noc nebo povinných testů pro přeshraniční pracovníky.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...